350. Kees van Dongen

Kees van Dongen
(Delfshaven 1877 – Monte Carlo 1968)
Drinking children at a fountain
Monogrammed l.r.
Pencil on paper, 16.9 x 11.3 cm
Provenance:
– Collection J. Heyberg, Rotterdam
– Auction Paul Brandt, Amsterdam, 24 November 1975
– Private collection, The Netherlands

Taxatie
€ 500 - 800
€ 1.000