• 495 - 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

    Veiling: Maandag 20 november 2017, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 17 t/m zondag 19 november, van 10 tot 17 uur

    Vol enthousiasme presenteren wij u de catalogus van deze aankomende veiling bestaande uit 161 lots. De veiling zal van start gaan met een collectie werken door Oude Meesters en eindigt met vroeg 20ste eeuwse schilderijen.

    Het oudste werk betreft een 16e of vroeg 17e eeuws paneel, voorstellende De aanbidding van de herders met engelen. Gezien de uitgewerkte haren van de engelen zal deze een Duitse herkomst hebben en is door de huidige Belgische eigenaar verkregen uit de collectie van Kasteel Zevenbergen te Ranst. Taxatie lot 3 € 6.000 - 10.000.
    Een prachtige trouvaille is lot 6, toegeschreven aan Aelbert Cuyp. Ondanks het feit dat het hier een vroeg werk van de hand van deze meester moet zijn, is dit Portret van een jonge vrouw met bloem uitzonderlijk modern geschilderd en uniek qua voorstelling en pose. Taxatie € 3.000 - 5.000.
    Lot 9 betreft een grootformaat Portret van Agatha Valensis – van Beresteyn van de hand van Jacob Willemsz. Delff II. Bijzonder is niet alleen de kwaliteit van het schilderij, maar ook de aanwezige signatuur en datering 1646, welke veelal op zijn werken ontbreken. Taxatie € 7.000 - 9.000.

    In deze catalogus worden u ook diverse landschappen aangeboden, waaronder lot 36 door Jan Willem van Borselen. Zijn rake toets en het voor hem zo kenmerkende kleurenpalet maken deze Zomerse middag met rustende figuren, koeien en schapen bij de schaapskooi tot een zeer aantrekkelijk schilderij. Taxatie € 8.000 - 12.000.

    De grootste schilderfamilie Koekkoek is uitgebreid vertegenwoordigd. Lot 49 betreft Laverende vissersschepen voor een havenhoofd door Hermanus Koekkoek jr. Opgenomen in literatuur en met een schitterende herkomst wordt dit schilderij u aangeboden met een taxatie van € 8.000 - 12.000.
    De bekendste telg uit dit schildergeslacht betreft Barend Cornelis Koekkoek, waarvan maar liefst drie werken zijn opgenomen. Lot 62 siert met zijn Landweg met figuren aan de rand van een meer uit 1827 de cover van de catalogus en heeft een aantrekkelijke taxatie van € 20.000 - 25.000.

    Van de hand van zijn tijdsgenoot Andreas Schelfhout bieden wij u zelfs vier werken. Bijzonder is het verschil in penseeltoets tussen lot 67 (ca. 1860) en lot 68 (ca. 1812-1815), waardoor deze werken u een duidelijk beeld schetsen van het gehele oeuvre van de kunstenaar. Taxaties € 12.000 - 15.000 en € 8.000 - 12.000.
    Een ander prachtig wintergezicht is lot 71, gemaakt door Johannes Tavenraat. Ondanks dat ook hij vele reizen ondernam is dit schilderij gemaakt in 1857 toen hij zich net in Rotterdam op de Grote Markt vestigde. De locatie van deze Plaisirs d’ hiver is onbekend, maar eenieder zal de ijspret herkennen. Taxatie € 10.000 - 15.000.
    De Romantiek is in het geheel goed vertegenwoordigd in deze catalogus, zo vindt u onder meer werken door Johannes Christiaan Karel Klinkenberg, Hendrikus van de Sande Bakhuyzen, Fredericus Theodorus Renard, Nicolaas Johannes Roosenboom, Charles Leickert, Petrus Gerardus Vertin, Johannes Franciscus Spohler en Adrianus Eversen.

    Onder de stadsgezichten is ook het indrukwekkende schilderij Heiwerk door George Hendrik Breitner opgenomen. Een foto uit zijn archief toont dezelfde locatie aan de Van Diemenstraat in Amsterdam, een van de bouwputten die hem artistiek zo inspireerde. Taxatie voor lot 82 € 15.000 - 25.000.
    Een ander werk van zijn hand treft u later in de catalogus onder lotnummer 130. De stortbui verbeeldt een officier te paard, gevolgd door een groep ruiters. De onheilspellende lucht is kenmerkend voor Breitner’s werken uit deze periode (ca. 1882) en zal u zeker intrigeren. Taxatie € 3.000 - 5.000.

    Van de hand van Marius Bauer hebben wij twee tekeningen en een grootformaat schilderij, getiteld Constantinopel opgenomen. Dat zijn Oriëntalistische werk zo gezocht is wordt met lot 97 meteen duidelijk: de snelle toets en het exotische kleurgebruik maken dit schilderij tot een museaal stuk. Taxatie € 3.000 - 5.000

    Terug van weggeweest is het imposante werk door Franz Courtens, voorstellende Bords de la Zan, dat wij reeds in 2013 mochten verkopen. Het doek met een hoogte van ruim 2 meter is vanwege de verhuizing van de huidige eigenaren tot ons genoegen opnieuw bij ons aangeboden om de veilingzaal te sieren. Taxatie € 15.000 - 20.000.

    Ook de naam Henriette Ronner-Knip mag uiteraard niet ontbreken in een veiling als deze. Van haar hand worden twee schilderijen geveild, beide met spelende kittens als onderwerp. Lot 143 betreft een olieverfschets welke tijdens de tentoonstelling in het Kattenkabinet te Amsterdam in 1991/1992 kon worden bewonderd. Taxatie € 4.000 - 6.000. Het daaropvolgende schilderij stamt uit 1893 en is afkomstig uit een zeer voorname particuliere collectie. Taxatie € 8.000 - 12.000.

    Wij zullen de veiling afsluiten met de verkoop van lot 161 door Willem Vaarzon Morel. Deze Marktscène te Middelburg toont de voor Morel zo herkenbare elegante Zeeuwse dames met stevige kuiten in felle kleuren weergegeven. Taxatie € 4.000 - 6.000.