518 – Old Masters To Modernists

Datum 21 juni 2021

Kijkdagen Vrijdag 18 t/m zondag 20 juni, van 10 tot 17 uur of op afspraak

Hierbij presenteren wij u onze aankomende veiling van Oude meesters tot Modernisten, bestaande uit 184 lots. De catalogus gaat van start met vijf lots van de hand van Rembrandt Harmensz. van Rijn, waarvan lot 1 direct in het oog springt. Dit belangrijke zelfportret uit 1653, Self Portrait in a Cap and Scarf with the Face Dark: Bust, behoort tot een van de bekendste werken van deze ijdele en zo gezochte kunstenaar. Taxatie € 3.000 – 5.000.

Een ander belangrijke grafisch kunstenaar betreft Joan Blaeu, die middels lot 6 vertegenwoordigd is met zijn Theatrum urbium Belgicae foederatae uit 1649. Deze bijzondere tweede Latijnse editie van het eerste volume van Blaeu’s Stedenatlas der Nederlanden bevindt zich in museale staat met zijn handgekleurde en goudgehoogde accenten. Taxatie € 40.000 – 60.000.

Onder de vele Oude Meester schilderijen vindt u een zeer important kunsthistorisch stuk onder lot 19. Dit schilderij door Jacob Ochtervelt verbeeldt niet alleen aantrekkelijk  elegant gezelschap, maar is hoogstwaarschijnlijk de eerst bekende Westerse afbeelding van het spel Paper, Rock, Scissors. Ondanks het feit dat deze van oorsprong Chinese interactie reeds sinds 206 BC wordt beschreven, zou het het Westen pas in de 20ste eeuw hebben bereikt. Middels dit werk weten wij nu dat dit gezelschapsspel reeds drieënhalve eeuw  onze avonden opfleurt. Taxatie € 4.000 – 6.000.

Onder de aangeboden stillevens treft u ook een werk gesigneerd W. Mertens, de kunstenaar bekend als Wouter Mertens, van wel zeer verfijnde kwaliteit. Deze Garland of Fruit, van meer dan een meter breed, wist ons vanuit een privé collectie in Milaan te bereiken. Taxatie € 15.000 – 25.000.

Ook bevat deze veiling een ruim aanbod Romantische schilderkunst, van bekende kunstenaars zoals Spohler, Roosenboom, Schelfhout, Eversen en de bekende schildersfamilie Koekkoek. Maar ook Cornelis Springer is vertegenwoordigd met lot 68, Achter de Muren te Harderwijk; een belangrijk werk in zijn oeuvre, vermeldt in literatuur en voorzien van echtheidsverklaring door de kunstenaar zelf. Taxatie € 15.000 – 20.000.

Van later datum is de selectie werken door Johan Hendrik van Mastenbroek, afkomstig van verschillende particuliere verzamelaars. Vijf van de zes zijn gewijd aan zijn eigen woonplaats Rotterdam, maar alle zijn gekenmerkt door de indrukwekkende luchtpartijen. Taxaties veriërend van € 800 – 12.000.

De Larense School is goed vertegenwoordigd middels de vele interieurs, waaronder één van de hand van Jozef Israëls. Deze Jour de Repos: The Card Players betreft een verfijnd uitgewerkte versie in aquarel van het bekende grootformaat schilderij De Kaartspelers. Taxatie € 4.000 – 6.000.

Daarnaast is een collectie opgenomen door Willem de Famars Testas, welke via privébezit  werd doorgegeven. Deze reislustige kunstenaar bezocht al vroeg de Oriënt, net als zijn tijdgenoot Marius Bauer (lot 161), maar legde zich na zijn terugkeer mede toe op het illustreren van boeken. Taxaties variërend van € 600 – 1.200.

Onder de Impressionistische werken springt lot 179, My Wife Marie, door Evert Pieters direct in het oog. De losse toets en kleurschakeringen waarmee dit dubbelzijdige werk is opgebouwd vergelijkt zich met de kwaliteit van zijn bekende contemporaine internationale collega’s. Taxatie € 3.000 – 5.000.

De veiling zal worden afgesloten met twee belangrijke schilderijen van de hand van de Amsterdamse kunstenaar Kees Maks. Lot 183, voorstellende een Dressuurrijder, toont de behendige vlotte toets in zijn voornamelijk geel-oranje gedomineerde palet. Taxatie € 4.000 – 6.000. Het daaropvolgende – en laatste – lot 184, verbeeldt het portret van de befaamde actrice Jo Bouwmeester. Met de schitterende herkomst en haar brutale blik is dit een absolute eye-catcher voor uw interieur. Taxatie € 10.000 – 20.000.

73
Petrus Gerardus Vertin
(The Hague 1819 - 1893)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 8.000

74
Adrianus Vrolijk
(The Hague 1834 - 1862)

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 2.200

75
Adrianus Vrolijk
(The Hague 1834 - 1862)

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 1.800

76
Adrianus Vrolijk
(The Hague 1834 - 1862)

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 3.500

77
Johannes Franciscus Spohler
(Rotterdam 1853 - Amsterdam 1923)

Taxatie € 2.800 - 3.400

Resultaat € 5.000

78
Oene Romkes de Jongh
(Makkum 1812 - Amsterdam 1896)

Taxatie € 900 - 1.200

Resultaat € 950

79
Lambertus Cornelis van der Groen
(The Hague 1798 - after 1845)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 2.200

80
Belgian School
(19th Century)

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 1.000

81
Heinrich Hermanns
(Düsseldorf 1862 - 1942)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.000

82
Ben Viegers
(The Hague 1886 - Nunspeet 1947)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 1.600

83
Ben Viegers

Taxatie € 1.200 - 1.800

Resultaat € 1.600

84
Dirk van Haaren
(Amsterdam 1878 - 1953)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

85
David Schulman
(Hilversum 1881 - Laren 1966)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Bied nu

86
Floris Arntzenius
(Surabaya 1864 - The Hague 1925)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.600

87
Louis Apol
(The Hague 1850 - 1936)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.800

88
Johan Hendrik van Mastenbroek
(Rotterdam 1875 - 1945)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.200

89
Johan Hendrik van Mastenbroek
(Rotterdam 1875 - 1945)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.000

90
Johan Hendrik van Mastenbroek
(Rotterdam 1875 - 1945)

Taxatie € 8.000 - 12.000

Resultaat € 8.000

91
Johan Hendrik van Mastenbroek
(Rotterdam 1875 - 1945)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.000

92
Johan Hendrik van Mastenbroek
(Rotterdam 1875 - 1945)

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 3.250

93
Johan Hendrik van Mastenbroek
(Rotterdam 1875 - 1945)

Taxatie € 7.000 - 9.000

Resultaat € 6.500

94
Henri Heyligers
(Batavia 1877 - Nice 1967)

Taxatie € 2.000 - 3.000

Bied nu

95
Gerhard Arij Ludvig Munthe
(Düsseldorf 1875 - Leiden 1927)

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 1.000

96
Hermanus Koekkoek jr.
(Amsterdam 1836 - London 1909)

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 850

97
Jacob Maris
(The Hague 1837 - Karlovy Vary 1899)

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 2.600

98
Hippolyte-Camille Delpy
(Joigny 1842 - Paris 1910)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 900

99
Cor Noltee
(The Hague 1903 - Dordrecht 1967)

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 950

100
Hendrik Willem Mesdag
(Groningen 1831 - The Hague 1915)

Taxatie € 8.000 - 12.000

Resultaat € 14.000

102
Willem Bastiaan Tholen
(Amsterdam 1860 - The Hague 1931)

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 600

103
Jan Hendrik Weissenbruch
(The Hague 1824 - 1903)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 2.600

104
Jan Hendrik Weissenbruch
(The Hague 1824 - 1903)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 650

105
Jan Hendrik Weissenbruch
(The Hague 1824 - 1903)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 4.500

106
Arnold Marc Gorter
(Almelo 1866 - Amsterdam 1933)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

107
Arnold Marc Gorter

Taxatie € 500 - 800

Resultaat € 750

108
Willem Cornelis Rip
(Rotterdam 1856 - The Hague 1922)

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 1.500

109
Willem Cornelis Rip

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 700