518 – Old Masters To Modernists

Datum 21 juni 2021

Kijkdagen Vrijdag 18 t/m zondag 20 juni, van 10 tot 17 uur of op afspraak

Hierbij presenteren wij u onze aankomende veiling van Oude meesters tot Modernisten, bestaande uit 184 lots. De catalogus gaat van start met vijf lots van de hand van Rembrandt Harmensz. van Rijn, waarvan lot 1 direct in het oog springt. Dit belangrijke zelfportret uit 1653, Self Portrait in a Cap and Scarf with the Face Dark: Bust, behoort tot een van de bekendste werken van deze ijdele en zo gezochte kunstenaar. Taxatie € 3.000 – 5.000.

Een ander belangrijke grafisch kunstenaar betreft Joan Blaeu, die middels lot 6 vertegenwoordigd is met zijn Theatrum urbium Belgicae foederatae uit 1649. Deze bijzondere tweede Latijnse editie van het eerste volume van Blaeu’s Stedenatlas der Nederlanden bevindt zich in museale staat met zijn handgekleurde en goudgehoogde accenten. Taxatie € 40.000 – 60.000.

Onder de vele Oude Meester schilderijen vindt u een zeer important kunsthistorisch stuk onder lot 19. Dit schilderij door Jacob Ochtervelt verbeeldt niet alleen aantrekkelijk  elegant gezelschap, maar is hoogstwaarschijnlijk de eerst bekende Westerse afbeelding van het spel Paper, Rock, Scissors. Ondanks het feit dat deze van oorsprong Chinese interactie reeds sinds 206 BC wordt beschreven, zou het het Westen pas in de 20ste eeuw hebben bereikt. Middels dit werk weten wij nu dat dit gezelschapsspel reeds drieënhalve eeuw  onze avonden opfleurt. Taxatie € 4.000 – 6.000.

Onder de aangeboden stillevens treft u ook een werk gesigneerd W. Mertens, de kunstenaar bekend als Wouter Mertens, van wel zeer verfijnde kwaliteit. Deze Garland of Fruit, van meer dan een meter breed, wist ons vanuit een privé collectie in Milaan te bereiken. Taxatie € 15.000 – 25.000.

Ook bevat deze veiling een ruim aanbod Romantische schilderkunst, van bekende kunstenaars zoals Spohler, Roosenboom, Schelfhout, Eversen en de bekende schildersfamilie Koekkoek. Maar ook Cornelis Springer is vertegenwoordigd met lot 68, Achter de Muren te Harderwijk; een belangrijk werk in zijn oeuvre, vermeldt in literatuur en voorzien van echtheidsverklaring door de kunstenaar zelf. Taxatie € 15.000 – 20.000.

Van later datum is de selectie werken door Johan Hendrik van Mastenbroek, afkomstig van verschillende particuliere verzamelaars. Vijf van de zes zijn gewijd aan zijn eigen woonplaats Rotterdam, maar alle zijn gekenmerkt door de indrukwekkende luchtpartijen. Taxaties veriërend van € 800 – 12.000.

De Larense School is goed vertegenwoordigd middels de vele interieurs, waaronder één van de hand van Jozef Israëls. Deze Jour de Repos: The Card Players betreft een verfijnd uitgewerkte versie in aquarel van het bekende grootformaat schilderij De Kaartspelers. Taxatie € 4.000 – 6.000.

Daarnaast is een collectie opgenomen door Willem de Famars Testas, welke via privébezit  werd doorgegeven. Deze reislustige kunstenaar bezocht al vroeg de Oriënt, net als zijn tijdgenoot Marius Bauer (lot 161), maar legde zich na zijn terugkeer mede toe op het illustreren van boeken. Taxaties variërend van € 600 – 1.200.

Onder de Impressionistische werken springt lot 179, My Wife Marie, door Evert Pieters direct in het oog. De losse toets en kleurschakeringen waarmee dit dubbelzijdige werk is opgebouwd vergelijkt zich met de kwaliteit van zijn bekende contemporaine internationale collega’s. Taxatie € 3.000 – 5.000.

De veiling zal worden afgesloten met twee belangrijke schilderijen van de hand van de Amsterdamse kunstenaar Kees Maks. Lot 183, voorstellende een Dressuurrijder, toont de behendige vlotte toets in zijn voornamelijk geel-oranje gedomineerde palet. Taxatie € 4.000 – 6.000. Het daaropvolgende – en laatste – lot 184, verbeeldt het portret van de befaamde actrice Jo Bouwmeester. Met de schitterende herkomst en haar brutale blik is dit een absolute eye-catcher voor uw interieur. Taxatie € 10.000 – 20.000.

37
Pieter Jochums Lofvers
(Groningen 1712 - 1788)

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 7.500

38
Johannes Hermanus Koekkoek
(Veere 1778 - 1851)

Taxatie € 8.000 - 10.000

Resultaat € 7.500

39
Hermanus Koekkoek I
(Middelburg 1815 - Haarlem 1882)

Taxatie € 18.000 - 24.000

Bied nu

40
Christiaan Lodewijk Willem Dreibholtz
(Utrecht 1799 - 1874)

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 2.200

41
George Willem Opdenhoff
(Fulda 1807 - The Hague 1873)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.400

42
Johannes Frederik Hulk sr.
(Amsterdam 1829 - Haarlem 1911)

Taxatie € 1.200 - 1.800

Resultaat € 1.000

43
Attributed to Charles Leickert
(Brussel 1816 - Mainz 1907)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.200

44
Petrus Johannes Schotel
(Dordrecht 1808 - Dresden 1865)

Taxatie € 6.000 - 10.000

Resultaat € 6.000

45
Johannes Hilverdink
(Groningen 1813 - Amsterdam 1902)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.500

46
Adrianus David Hilleveld
(Amsterdam 1838 - Gombong 1877)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.000

47
Martinus Schouman
(Dordrecht 1770 - Breda 1848)

Taxatie € 6.000 - 10.000

Resultaat € 6.000

48
Antonie Waldorp
(The Hague 1803 - Amsterdam 1866)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.200

49
Antonie Waldorp

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

50
Nicolaas Riegen
(Amsterdam 1827 - 1889)

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 1.900

51
Circle of Johan Adolph Rust
(Dutch, 19th century)

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 650

52
Johannes Hermanus Barend Koekkoek
(Amsterdam 1840 - Hilversum 1912)

Taxatie € 20.000 - 30.000

Resultaat € 18.000

53
Jan Jacob Spohler
(Nederhorst den Berg 1811 - Amsterdam 1866)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 7.500

54
Jan Jacob Spohler

Taxatie € 3.500 - 5.500

Resultaat € 3.200

55
Pieter Lodewijk Francisco Kluyver
(Amsterdam 1816 - 1900)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.150

56
Jan Evert Morel II
(Amsterdam 1835 - Weesp 1905)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.300

57
(Amsterdam 1816 - 1900)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 1.150

58
Nicolaas Johannes Roosenboom
(Schellingwoude 1805 - Assen 1880)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.200

59
Jacobus Theodorus Abels
(Amsterdam 1803 - Abcoude 1866)

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.600

60
Jacob Jan van der Maaten
(Elburg 1820 - Apeldoorn 1879)

Taxatie € 500 - 800

Resultaat € 400

61
Jacob Jan van der Maaten

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.000

62
Arnoldus Johannes Eymer
(Amsterdam 1803 - Haarlem 1863)

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 550

63
Marinus Adrianus Koekkoek I
(Middelburg 1807 - Amsterdam 1868)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 850

64
Marinus Adrianus Koekkoek I

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 6.000

65
Andreas Schelfhout
(The Hague 1787 - 1870)

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 5.000

66
Andreas Schelfhout
(The Hague 1787 - 1870)

Taxatie € 6.000 - 10.000

Bied nu

67
Adrianus Eversen
(Amsterdam 1818 - Delft 1897)

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 4.000

68
Cornelis Springer
(Amsterdam 1817 - Hilversum 1891)

Taxatie € 15.000 - 20.000

Resultaat € 15.000

69
Cornelis Christaan Dommersen
(Utrecht 1842 - The Hague 1928)

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 6.500

70
Cornelis Christiaan Dommersen

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 4.000

71
Cornelis Christiaan Dommersen

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 4.200

72
Elias Pieter van Bommel
(Amsterdam 1819 - Vienna 1890)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.000