518 – Old Masters To Modernists

Datum 21 juni 2021

Kijkdagen Vrijdag 18 t/m zondag 20 juni, van 10 tot 17 uur of op afspraak

Hierbij presenteren wij u onze aankomende veiling van Oude meesters tot Modernisten, bestaande uit 184 lots. De catalogus gaat van start met vijf lots van de hand van Rembrandt Harmensz. van Rijn, waarvan lot 1 direct in het oog springt. Dit belangrijke zelfportret uit 1653, Self Portrait in a Cap and Scarf with the Face Dark: Bust, behoort tot een van de bekendste werken van deze ijdele en zo gezochte kunstenaar. Taxatie € 3.000 – 5.000.

Een ander belangrijke grafisch kunstenaar betreft Joan Blaeu, die middels lot 6 vertegenwoordigd is met zijn Theatrum urbium Belgicae foederatae uit 1649. Deze bijzondere tweede Latijnse editie van het eerste volume van Blaeu’s Stedenatlas der Nederlanden bevindt zich in museale staat met zijn handgekleurde en goudgehoogde accenten. Taxatie € 40.000 – 60.000.

Onder de vele Oude Meester schilderijen vindt u een zeer important kunsthistorisch stuk onder lot 19. Dit schilderij door Jacob Ochtervelt verbeeldt niet alleen aantrekkelijk  elegant gezelschap, maar is hoogstwaarschijnlijk de eerst bekende Westerse afbeelding van het spel Paper, Rock, Scissors. Ondanks het feit dat deze van oorsprong Chinese interactie reeds sinds 206 BC wordt beschreven, zou het het Westen pas in de 20ste eeuw hebben bereikt. Middels dit werk weten wij nu dat dit gezelschapsspel reeds drieënhalve eeuw  onze avonden opfleurt. Taxatie € 4.000 – 6.000.

Onder de aangeboden stillevens treft u ook een werk gesigneerd W. Mertens, de kunstenaar bekend als Wouter Mertens, van wel zeer verfijnde kwaliteit. Deze Garland of Fruit, van meer dan een meter breed, wist ons vanuit een privé collectie in Milaan te bereiken. Taxatie € 15.000 – 25.000.

Ook bevat deze veiling een ruim aanbod Romantische schilderkunst, van bekende kunstenaars zoals Spohler, Roosenboom, Schelfhout, Eversen en de bekende schildersfamilie Koekkoek. Maar ook Cornelis Springer is vertegenwoordigd met lot 68, Achter de Muren te Harderwijk; een belangrijk werk in zijn oeuvre, vermeldt in literatuur en voorzien van echtheidsverklaring door de kunstenaar zelf. Taxatie € 15.000 – 20.000.

Van later datum is de selectie werken door Johan Hendrik van Mastenbroek, afkomstig van verschillende particuliere verzamelaars. Vijf van de zes zijn gewijd aan zijn eigen woonplaats Rotterdam, maar alle zijn gekenmerkt door de indrukwekkende luchtpartijen. Taxaties veriërend van € 800 – 12.000.

De Larense School is goed vertegenwoordigd middels de vele interieurs, waaronder één van de hand van Jozef Israëls. Deze Jour de Repos: The Card Players betreft een verfijnd uitgewerkte versie in aquarel van het bekende grootformaat schilderij De Kaartspelers. Taxatie € 4.000 – 6.000.

Daarnaast is een collectie opgenomen door Willem de Famars Testas, welke via privébezit  werd doorgegeven. Deze reislustige kunstenaar bezocht al vroeg de Oriënt, net als zijn tijdgenoot Marius Bauer (lot 161), maar legde zich na zijn terugkeer mede toe op het illustreren van boeken. Taxaties variërend van € 600 – 1.200.

Onder de Impressionistische werken springt lot 179, My Wife Marie, door Evert Pieters direct in het oog. De losse toets en kleurschakeringen waarmee dit dubbelzijdige werk is opgebouwd vergelijkt zich met de kwaliteit van zijn bekende contemporaine internationale collega’s. Taxatie € 3.000 – 5.000.

De veiling zal worden afgesloten met twee belangrijke schilderijen van de hand van de Amsterdamse kunstenaar Kees Maks. Lot 183, voorstellende een Dressuurrijder, toont de behendige vlotte toets in zijn voornamelijk geel-oranje gedomineerde palet. Taxatie € 4.000 – 6.000. Het daaropvolgende – en laatste – lot 184, verbeeldt het portret van de befaamde actrice Jo Bouwmeester. Met de schitterende herkomst en haar brutale blik is dit een absolute eye-catcher voor uw interieur. Taxatie € 10.000 – 20.000.

Rembrandt Harmensz. van Rijn
(Leiden 1605 - Amsterdam 1669)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 11.000

Rembrandt Harmensz. van Rijn

Taxatie € 10.000 - 20.000

Resultaat € 17.500

Rembrandt Harmensz. van Rijn

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 2.200

Rembrandt Harmensz. van Rijn

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 950

Rembrandt Harmensz. van Rijn

Taxatie € 15.000 - 25.000

Resultaat € 14.000

Joan Blaeu
(Amsterdam 1596 - Alkmaar 1673)

Taxatie € 40.000 - 60.000

Bied nu

Attributed to Pieter Cosijn
(Rijswijk 1630 - The Hague 1667)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Lodewijk de Vadder
(Grimbergen 1605 - Brussels 1655)

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 4.000

Circle of Gerrit Berckheyde
(Haarlem 1638 - 1698)

Taxatie € 1.200 - 1.800

Resultaat € 1.400

John Wootton
(Snitterfield 1682 - London 1764)

Taxatie € 10.000 - 15.000

Attributed to Herman van Swanevelt
(Woerden 1603 - Paris 1655)

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 4.800

Herman van Swanevelt
(Woerden 1603 - Paris 1655)

Taxatie € 6.000 - 10.000

Resultaat € 5.500

Circle of Bernard Vaillant
(Second half 17th century)

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 1.100

Dutch School
(Circa 1650 - 1660)

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 2.600

Edwaert Collier
(Breda 1642 - London 1708)

Taxatie € 10.000 - 20.000

Resultaat € 7.000

Follower of Jean Clouet
(16/17th Century)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 4.500

After Antonio Allegri, il Corregio
(18th Century)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 900

Italian School
(17th Century)

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 7.000

Jacob Ochtervelt
(Rotterdam 1634 - Amsterdam 1682)

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 3.800

Anthonie Palamedesz.
(Leith 1602 - Amsterdam 1673)

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 3.800

Egbert van Heemskerck I
(Haarlem 1634 - London 1704)

Taxatie € 5.000 - 8.000

Bied nu

Jacques Albert Sénave
(Loo 1758 - Paris 1829)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 750

Jan Spanjaert
(Amsterdam 1589/90 - after 1664)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 800

Johannes Christiaan Janson
(Leiden 1763 - The Hague 1823)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Bied nu

Leiden School, possibly Pieter Cornelisz. Van Egmondt (Leiden 1614/22 – after 1663)
(1640s)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 700

Gerrit Lundens
(1622 - Amsterdam 1687)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.300

Circle of Jacob Toorenvliet
(Last quarter 17th century)

Taxatie € 1.000 - 1.500

Bied nu

Attributed to Henry Nicolas Jeaurat de Bertry
(Paris 1728 - Vermenton c. 1796)

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 2.500

Follower of Willem van Mieris
(Late 18th century)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Bied nu

Follower of Gerard Dou
(Possibly French or English, 19th century)

Taxatie € 500 - 800

Resultaat € 500

Adriaen de Grijef
(Leiden 1657 - Brussels 1722)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 450

After Pieter de Ring
(19th Century)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.600

Belgian School
(20th Century)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 4.200

W. Mertens (known as Wouter Mertens)
(Active 1640 - 1660)

Taxatie € 15.000 - 25.000

Johann Amandus Wink
(Eichstätt 1748/1754 - München 1817)

Taxatie € 8.000 - 12.000

Bied nu

Peter van de Velde
(Antwerp 1634 - 1723/1724)

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 11.000