509 – Old Masters to Modernists

Datum 15 juni 2019

Met trots presenteren wij u de catalogus van de aankomende veiling met 163 lots van de hand van Oude Meesters tot werken door vroeg 20ste eeuwse modernisten.

Onder de oudste werken vindt u het schilderij The adoration of the Magi, geschilderd door een navolger van Pieter Coecke van Aelst I en daterend uit de 16e of 17e eeuw. Deze Vlaamse primitief toont de rijke zijde gewaden van de diverse figuren en de vergulde houders en harnassen van de koningen in groot detail en wordt u aangeboden met een prachtige omlijsting. Taxatie voor lot 3 € 8.000 – 12.000.
Een van de vele portretten in deze catalogus betreft lot 8 van de hand van Victor Boucquet. De afgebeelde heer was duidelijk zeer gefortuneerd, daar zijn handschoenen, vaak uit het fijnste kalfsleer vervaardigd, in die tijd meer dan een jaarsalaris kostten. Taxatie € 5.000 – 10.000.
Dit jaar is het Rembrandt-jaar en dat wordt gevierd met vier lots in deze veiling. Naast een originele ets en een latere kopie van een zelfportret, wijzen wij u graag op lot 17. Dit Self portrait with a gorget and a beret is wellicht vervaardigd door een kunstenaar uit de zeer nabije omgeving van Rembrandt. Ook heeft het een indrukwekkende herkomst, daar het in het verleden meermalen werd tentoongesteld en gepubliceerd als van de hand van Rembrandt zelf. Taxatie € 3.000 – 5.000.

De romantische school is goed vertegenwoordigd door diverse belangrijke meesters, waaronder Cornelis Springer met lot 24. De Capriccio of a Dutch town van zijn hand was nog niet eerder bekend, omdat het lang in familiebezit van Baronessen Van Lynden en Van Pallandt was. Deze wordt u aangeboden met een taxatie van € 10.000 – 15.000.
Johannes Christiaan Karel Klinkenberg is vertegenwoordigd met een prachtig Amsterdams stadgezicht, The Amsterdam canals at sundown, the Lutheran Church beyond, waarbij deze meester van het licht op klein formaat zijn kracht laat zien. Taxatie voor lot 26 € 4.000 – 6.000.
Van hoge kwaliteit is ook lot 48, van de hand van de paardenschilder Wouterus Verschuur, weergevende een jongen in de stal met zijn paarden en hondenvriend. Dit schilderij heeft een geschatte waarde van € 5.500 – 7.500. Ook zijn werken van andere belangrijke dierenschilders opgenomen, zoals Cornelis Raaphorst, Otto Eerelman en Henriëtte Ronner-Knip.
Van laatstgenoemde wordt lot 56 aangeboden, waarbij haar olieverfwerk Mother watching her four playful kittens is gecomplementeerd met dezelfde voorstelling uitgevoerd in zwart krijt en houtskool. Taxatie voor deze bijzondere combinatie van twee werken € 4.000 – 6.000.

Het industriële leven van de late 19e en vroege 20ste eeuw, is onder meer weergeven in lot 97 door Johan Hendrik van Mastenbroek. Dit gezicht op De Maas bij de Willemskade toont de fabrieken en haven van Rotterdam in volle glorie en heeft een taxatie van € 3.000 – 5.000.
Enkele kilometers noordelijker legde Floris Arntzenius de snel veranderende straten van Den Haag in het Industriële tijdperk treffend vast met zijn snelle impressionistische toets. Van zijn hand zijn maar liefst vier typerende Haagse werken opgenomen, lots 128-131.

Het hoogtepunt van deze veiling is lot 104, van de hand van de meest befaamde Amsterdamse schilder George Hendrik Breitner. Deze uiterst elegante weergave van twee dames wandelend over de Corner Reguliersgracht-Keizersgracht, Amsterdam, werd omstreeks 1895 geschilderd naar foto’s gemaakt door de kunstenaar zelf. Voor een vergelijkbaar schilderij, dat de wereldrecordprijs van € 760.250 op bracht, gebruikte Breitner eveneens deze foto. Dit werk wordt u aangeboden met een inzetprijs van slechts € 80.000 – 120.000.

Veilinghuis AAG was een van de eerste veilinghuizen die schilderijen van de hand van Europeanen werkend in Indonesië verkochten en doet dit nog steeds met groot succes. In deze veiling hebben wij wederom een katern aan dit bijzondere verzamelaarsonderwerp opgenomen.
Opvallend zijn de 4 lots door Willem Dooijewaard, waarbij ook zijn Japanse periode – door velen gezien als zijn hoogtepunt – wordt belicht. Dit wordt bevestigd middels lot 124, een zeldzaam olieverfschilderij voorstellende een Geisha wandelend in een park. Taxatie € 5.000 – 10.000.
President Soekarno’s ‘hofschilder’ Lee Man Fong is ook gerepresenteerd in de veiling, met lot 127. Dit zeldzame Chinese werk, weergevende De Westelijke en Oostelijke Pagodes van Quanzhou, maakte hij in 1956 tijdens een reis door Zuid-China. Taxatie €10.000 – 20.000.

Tegen het einde van de veiling vindt u een aantal lots van de hand van experimentele modernisten zoals Leo Gestel, Dirk Filarski, Kees Maks, Hippolyte Petitjean, Jean Dufy en Jan Sluijters.
Van Sluijters zijn zelfs vier werken opgenomen, waarvan Young boy in high chair (lot 138), Balcony in winter (lot 139) en Portrait of an elegant lady with her dog (lot 140) op papier. Lot 137 betreft een olieverf schilderij van zijn hand en bleek een ware ‘barn-find’. Deze Seated nude komt uit een particuliere collectie en was reeds drie generaties in familiebezit. De afgebeelde vrouw is waarschijnlijk Greet Sluijters-Van Cooten (1885-1967), de tweede vrouw van de kunstenaar en zijn favoriete model. Taxatie voor dit topstuk € 20.000 – 30.000.

Wij sluiten de veiling af met twee zeer modernistische doch verschillende schilderijen. De eerste is van de hand van Jan Mankes en getiteld Liggend boek, een museaal werk uit 1912. Taxatie voor lot 162 € 15.000 – 25.000.
Het laatste lot 163 is door Johan van Hell, weergevende een String quartet, is gemaakt door de schilder en musicus bewapend met penseel en klarinet. Van Hell speelde jarenlang in het Amsterdams Concertgebouworkest, maar weigerde een vaste aanstelling omdat hij zijn passie voor kunst maken wenste te vervolgen. Dit bijzondere schilderij wordt u aangeboden met een taxatie van € 15.000 – 20.000.

Follower of Cornelis van Poelenburch
Saint Jérôme en prière dans une grotte

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 950

Dutch School
The Holy Family

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.500

Follower of Pieter Coecke van Aelst I
The adoration of the Magi

Taxatie € 8.000 - 12.000

Resultaat € 13.000

Harmen Hals
Young peasant picking fleas

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.200

Thomas Wijck
Interior with a peasant family smoking and drinking

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.600

Jan Adriaan Antonie de Lelie
Sunny afternoon at the inn

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.300

Egbert van Heemskerck I
The Temptation of Saint Anthony

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 2.400

Victor Boucquet
Man standing three-quarter length, by a table draped with red cloth (c. 1661)

Taxatie € 5.000 - 10.000

Resultaat € 12.000

Follower of Herman Saftleven
Mountainous river landscape with merry figures outside a tavern

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.000

Jan Jansz. Westerbaen II
Portrait of a young lady

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.500

Attributed to Hendrik Gerritsz. Pot
Portrait of a gentleman with millstone ruff

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.000

Charles Howard Hodges
A portrait of Philippine Rijnhardina Henriëtte van Lynden (1805-1865) (c. 1819-20)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.400

Johan de la Rocquette
Portrait of a lady

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 8.500

Johan van der Linde jr.
The Sampling Officials of the Amsterdam Drapers’ Guild (after Rembrandt)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.500

Rembrandt
Peasant family on the tramp (c. 1652)

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 1.200

After Rembrandt
Self portrait with gorget

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 400

Circle of Rembrandt
Self portrait with a gorget and a beret

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 32.000

Alexandre Calame
A wooded landscape with resting figure

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.800

Josephus Gerardus Hans
A forest view with figures by a stream

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.000

Pierre Jean Hellemans
Figures resting in a wooded landscape

Taxatie € 2.500 - 3.500

Jan Hendrik Verheijen
Many figures in a sunlit street

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 4.200

Johannes Frederik Hulk sr.
A street scene with villagers

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 900

François Antoine De Bruycker
The younger sister

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 1.774

Cornelis Springer
Capriccio of a Dutch town

Taxatie € 10.000 - 15.000

Resultaat € 24.000

Johannes Christiaan Karel Klinkenberg
The Amsterdam canals at sundown, the Lutheran Church beyond

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 4.000

Petrus Gerardus Vertin
Winter in the Amsterdam Jewish Quarter

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 2.400

Petrus Gerardus Vertin
Winter in Amsterdam

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 2.100

Petrus Gerardus Vertin
A canal in a town with townsfolk on a bridge

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.200

Petrus Gerardus Vertin
Kaaswaag, Alkmaar

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.900

Charles Leickert
Capriccio view of the Verdronkenoord, Alkmaar

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.546

Charles Leickert
Figures on a frozen river

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 4.000

Andreas Schelfhout
Bomschuiten on the beach

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 6.500

Andreas Schelfhout
Windmills along a frozen waterway with many figures, horses and Koek-and-Zopie

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.200

Andreas Schelfhout
Skaters on a frozen waterway by a windmill

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 7.500

Andreas Schelfhout
Wooded winter landscape with figures by a cottage (c. 1855)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 2.200

37
Circle of Pieter Barbiers IV
Landscape (4x)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 650