506 – Old Masters to Modernists

Datum 25 november 2018

Met trots presenteren wij u hierbij de catalogus van onze aankomende veiling, variërend van Oude Meesters tot Indonesische Modernisten.
Het oudste werk, lot 2, bestaat uit twee beschilderde vurenhouten panelen uit de 16e eeuw, voorstellende Sint Sabastiaan en Sint Gregorius de Grote, duidelijk herkenbaar aan hun attributen en uitzonderlijk door de nog aanwezige polychromie. Taxatie voor beide werken samen € 4.000 – 6.000.
Indrukwekkend is het grootformaat doek toegeschreven aan Antonie Leemans (1630/1631-1671/1673), dat een jager met zijn drie honden en jachtgerei toont. Kenmerkend zijn niet alleen de gestileerde hondenkoppen, maar ook de afgebeelde weitas en jachthoorn die onlosmakelijk met het oeuvre van Leemans verweven zijn. Taxatie voor lot 10 € 5.000 – 8.000.
Van de hand van Hans Bollongier (1598/1602-1672/1675), ook een belangrijke naam in deze veiling, is het Bloemstilleven op stenen plint. In dit schilderij bewijst hij zijn kundigheid aan het weergeven van de natuur, te zien in de afgebeelde bloemen en rups. Taxatie voor lot 14 € 12.000 – 18.000. Van dezelfde verfijning is het herenportret van de hand van Nicolaes Maes (1634-1693), dat gedateerd kan worden omstreeks 1675. De afgebeelde betreft hoogstwaarschijnlijk de belangrijke anatoom, zoöloog en botanicus Frederik Ruysch (1638-1731), die zich reeds eerder liet vastleggen door Maes. Taxatie voor lot 16 € 4.000 – 6.000.

Ook zijn er diverse landschappen opgenomen in deze veiling, waarvan twee door Cornelis Lieste (1817-1861). Lot 29, Sunlit landscape, heeft altijd veel indruk gemaakt, gezien de uitgebreide lijst van tentoonstellingen en literatuurverwijzingen. In dit panoramische landschap heeft Lieste voor zeer intense kleuren gekozen, hetgeen resulteert in een magisch daglicht. Taxatie € 10.000 – 20.000.
Een verwant romantisch landschap is van de hand van Frederik Marinus Kruseman (1816-1882) en opgenomen onder lot 34. Deze Haarlemse kunstenaar, telg uit een schildersfamilie, leerde het vak van belangrijke leermeesters, waarvan Barend Cornelis Koekkoek (1803-1862) doorslaggevend was voor zijn dromerige penseelstreek. Dit werk stamt uit zijn meest succesvolle periode, waarvan critici bevestigen dat hij in die tijd zijn leermeester Koekkoek zelfs wist te overtreffen. Taxatie € 20.000 – 25.000.

Daarnaast worden diverse stadsgezichten aangeboden, waarvan de twee gecombineerde schilderijen door Adrianus Eversen (1818-1897) onder lot 62 meteen in het oog springen. Villagers by a savings bank en A view of a town with figures on a square stammen uit 1853 en complementeren elkaar qua compositie en kleurtoets. Taxatie voor beide werken samen € 15.000 – 25.000.

Van latere datum zijn diverse schilderijen van naakten, waaronder Seated nude with stole door Jan Sluijters (1881-1957) dat onder lot 103 is opgenomen. Het aantrekkelijke model is slechts schaars gekleed en neergezet met de voor Sluijters zo kenmerkende vlotte penseelstreken in helle kleuren. Taxatie € 40.000 – 60.000.

Een speciaal katern in deze catalogus is gewijd aan Isaac Israels (1865-1934) en bevat maar liefst zes schilderijen en een pastel van zijn hand. Deze collectie bewijst de veelzijdigheid van deze geliefde kunstenaar, aangezien de onderwerpen variëren van zelfportret, naakt, interieur, telefonistes, militair tot mannequin. Het topstuk betreft echter de Javanese princess, welke hij tijdens zijn verblijf in Indonesië vervaardigde en één van de mooiste prinsessen verbeeldt. Taxatie voor het cover lot 117 bedraagt € 100.000 – 150.000.

De veiling zal worden afgesloten met een selectie Indonesische en Balinese kunstwerken van onder anderen Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Willem van der Does (1889-1966), Rudolf Bonnet (1895-1978), Arie Smit (1916-2016) en Hendra Gunawan (1918-1983). Van laatstgenoemde wordt u een zeldzaam werk uit de vroege jaren 1940 aangeboden dat de Village life verbeeldt met vele figuren in een knoestig landschap. Dit werk, dat door familie van de huidige eigenaar rechtstreeks van de kunstenaar werd verkregen, heeft een taxatie van € 20.000 – 30.000.

109
Willy Sluiter
Scheveningen

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 3.200

110
Piet van der Hem
Muziekavondje

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 13.000

111
Isaac Israels
A self-portrait in the artist's studio (recto); A young beauty (verso)

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 8.000

112
Isaac Israels
Sleeping nude

Taxatie € 45.000 - 55.000

Resultaat € 38.000

113
Isaac Israels
Marius Bauer in the studio of Isaac Israels (1917)

Taxatie € 30.000 - 50.000

114
Isaac Israels
The girls of the Hague telephone exchange (c. 1924)

Taxatie € 200.000 - 250.000

115
Isaac Israels
Le Tambour (c. 1882)

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 15.000

116
Isaac Israels
Atelier Hirsch & Cie (c. 1900-1903)

Taxatie € 10.000 - 20.000

117
Isaac Israels
Javanese Princess (1921-1922)

Taxatie € 100.000 - 150.000

Resultaat € 200.000

118
Gerard Pieter Adolfs
Landschap by Oengaran - Midden Java (c. 1939)

Taxatie € 4.000 - 6.000

119
Indonesian School
Indonesia tanah airku

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 550

120
Willem van der Does
Soerabaiasche rijkar (Surabayan ox cart)

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 3.000

121
Rudolf Bonnet
"Mursid"

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 2.700

122
Rudolf Bonnet
"San Putu"

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 3.200

123
Rudolf Bonnet
Portrait of a young man

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 1.000

124
Rudolf Bonnet
Seated Balinese man

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 300

125
Arie Smit
The sea off Sanur

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.900

126
Chris Broekhuizen
Wayang Golek

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 650

127
Hendra Gunawan
Village life (early 1940's)

Taxatie € 20.000 - 30.000

Resultaat € 65.000

128
I Wayan Rajin
Taman Surga

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 1.200

129
I Made Sukada
Three men

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 1.500

130
I Made Sukada
Tri Murti

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.800

131
I Made Sukada
Balinese life

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 10.500