505 – The Asian Art Sale including the collection of Drs. Koos de Jong – Part One

4 november 2018

Op maandag 5 november zal het nieuwe veilingseizoen van start gaan met deze gespecialiseerde veiling Aziatica. De catalogus bevat 339 lots afkomstig van diverse Europese verzamelaars, bestaande uit porselein, aardewerk, snijwerken, netsuke, scrolls, snuifflesjes, zilveren objecten, bronzen, sculpturen en meubels.

Deze veiling presenteert het eerste deel van de privécollectie van kunsthistoricus en voormalig museumdirecteur drs. Koos de Jong, die zich vanaf het begin van de jaren 1970 toelegde op het verzamelen van vroeg Chinees keramiek en sculptuur (5000 v.Chr. tot 1424 n.Chr.). Deze objecten zijn alle van absolute museumkwaliteit.
Een van de hoogtepunten uit de collectie is lot 40, een indrukwekkende conisch gevormde Jizhou-type kom uit de Song-periode. De binnenzijde is in goudluster gesierd met een gedicht van de beroemde filosoof en dichter Zhu Xi (1130-1200). Deze wordt u aangeboden met een taxatie van € 45.000 – 60.000.

FILM: Lot 40

Naast diverse keramieken objecten, bevat deze sectie ook twee exceptionele sculpturen. De eerste, lot 17, betreft een belangrijke en zeer zeldzame gouden Xiongu versiering van een hoofddeksel in de vorm van een mythologisch wezen, daterend uit de Chinese Periode van Strijdende Staten (5e-3e eeuw v.Chr.). Deze is uitgevoerd in de vorm van een hert met een bijzonder krullend gewei eindigend in vogelkoppen, waarvan een vergelijkbaar exemplaar zich bevindt in de collectie van het Historisch Museum Shaanxi. Dit luxe object werd hoogstwaarschijnlijk geproduceerd door Chinese ambachtslieden voor de Skythen of Ukok, nomaden die aan de Noordwestelijk grens leefden. Taxatie € 50.000 – 75.000.
Het cover lot van deze catalogus betreft een belangrijk Chinees verguld bronzen tijger, daterend van de Periode van de Strijdende Staten of de vroege Han dynastie. Ondanks het feit dat de functie van dit object nog onder discussie staat, vermoed men dat deze werden gebruikt in de tombes als gewicht voor lijkwaden. Vergelijkbare objecten komen slechts zelden op de markt, taxatie voor deze is € 70.000 – 90.000.

FILM: HIGHLIGHTS OF THE COLLECTION – Een interview met Drs. Koos de Jong

Naast deze collectie, bevat de veiling een diversiteit aan andere objecten, waaronder een grote selectie kraakporselein, Blanc de Chine en Chine de commande.
Lot 78 betreft een Chinese Transition blauwwitte kom afkomstig uit de 17e eeuw en is gedecoreerd met een paviljoen in een rivierlandschap, figuren, huizen en bloemen. Met een diameter van ruim 35 cm en de verfijnde decoratie is dit een buitengewoon aantrekkelijk object. Taxatie € 3.000 – 5.000.
Meer dan een eeuw jonger, is de blauwwitte kom versierd met de veel gezochte decoratie van dansende en musicerende jongens, daterend van de Yongzheng periode. Taxatie voor lot 110 is € 3.000 – 5.000.
Lot 198 komt uit de latere Guangxu periode en is een echte eye-catcher door de diepblauwe glazuur en het verguldsel in de vorm van een draak en vlammende parel. Afkomstig uit een Italiaanse privé collectie, wordt deze u nu aangeboden met een taxatie van € 8.000 – 12.000.

Voor de verzamelaars van snuifflesjes, bevat deze veiling een zeer verfijnde collectie, waarvan lot 228 meteen in het oog springt. Deze snuiffles, gemaakt in de Imperial Palace workshop, is gedecoreerd met een kleurrijk Chinees gedicht en draagt het merkteken en de periode van de Qianlong keizer. De taxatie van deze amethist-gekleurd glazen fles met groen jadeiete stop heeft een taxatie van € 3.000 – 5.000.

De diverse meubels bevatten een zeldzame set van twee Chinese huanghuali hoefijzer armstoelen met bijbehorend tafeltje. Dit kostbare rozenhout dankt zijn exclusiviteit aan de gevlamde nerven en warme kleur. Taxatie van lot 244 is € 4.000 – 6.000.

Ook bevat deze catalogus de collectie Japanse rolschilderingen van de gerenommeerde papier restaurator Peter Poldervaart. Lot 259 bestaat uit vier Japanse kamerscherm schilderingen met voorstellingen van geleerden in een bergachtig rivierlandschap door Soga Shohaku (1730-1781). Deze vier waren ooit eigendom van de wereldberoemde architect Frank Lloyd Wright, die reeds sinds het begin van de 20ste eeuw Japanse schermen in zijn interieurontwerpen gebruikte. Taxatie € 4.000 – 8.000.

De Japanse netsuke in deze veiling zijn immer gewilde verzamelobjecten vanwege hun verfijnde snijwerk en opvallende verbeeldingen. De taxaties voor deze lots variëren van € 500 – 1.200.
Na de overige Japanse objecten, sluit de catalogus af met een selectie van culturele objecten afkomstig uit Tibet, Birma, Nepal, Thailand en India. Het laatste lot bestaat uit een uitzonderlijke Indiase bronzen figuur van Vishnu, daterend van de 18e of 19e eeuw. Met een hoogte van meer dan 50 cm en een indrukwekkende herkomst, wordt dit lot 339 u aangeboden met een taxatie van € 2.500 – 3.500.

Uiteraard is het bovenstaande slechts een greep uit het gehele aanbod. Wij nodigen u dan ook uit de online catalogus hier te bekijken.

Wij hopen u te mogen verwelkomen op kijkdagen en veiling!

Wij attenderen wij u hier graag op de verschillende mogelijkheden van deelname aan de veiling, ook indien u niet aanwezig kunt zijn.

Eventuele gebreken of restauraties van de aangeboden lots staan niet beschreven. Indien u meer informatie wenst over de staat van een object, verzoeken wij u contact met ons op te nemen of een conditierapport aan te vragen.

Deze veiling is gesloten.

218
A Chinese green glass Islamic market vessel
The sides with panels enclosing Arabic inscriptions, the sides applied with twin handles, the glass of an apple-green tone, with apocryphal Qianlong mark.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 3.000

219
A Chinese cloisonné enamel Islamic market box, cover and stand
The domed cover decorated with a central roundel with Arabic inscription reading alhamdulillah (Praise to God), surrounded by a lotus scroll that is repeated on the base and stand, the base with an apocryphal Qianlong mark on a gilt raised panel.

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 3.000

220
A Chinese inside-painted glass snuff bottle
Delicately painted with variously coloured butterflies in a garden, seal and inscription, stopper.

Taxatie € 1.200 - 1.600

Resultaat -

221
A Chinese inside-glass painted snuff bottle
Decorated to both flattened sides in bright yellow, green, red and blue tones with a figure of Buddha, one seated on a lotus throne, the other holding a ruyi-sceptre, seal and inscription, stopper.

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat -

222
A Chinese celadon jade fish-shaped snuff bottle
Modelled as a carp, with incised eyes, mouth and gills, with carved bifurcated tail, the stone of an even pale celadon tone, stopper.

Taxatie € 1.200 - 1.600

Resultaat € 1.200

223
A Chinese celadon jade snuff-bottle
The flattened bottle is carved to one side with a fierce dragon amongst clouds, the reverse inscribed with a poem, the sides elegantly carved with two elongated handles, the stone of an even pale celadon tone, stopper.

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 1.400

224
A Chinese inside-painted glass ‘landscape’ snuff bottle
The flattened baluster sides painted to the interior with a continuous scene of figures and a pavilion in an extensive mountainous landscape strewn with pine-trees, seal and inscription.

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.200

225
A Chinese inside-painted glass snuff bottle
The flattened bottle painted to one side with a bird perched in a tree, the reverse with ducks at a river bank, seal and inscription, stopper.

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 750

226
A Chinese pink tourmaline ‘prunus and pine’ snuff bottle
One side carved with a spray of prunus, the other with pine tree, the stone of a delicate pink tone, stopper.

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat -

227
A Chinese carved pink glass ‘dragon’ snuff bottle
The flattened bottle well carved to the rounded sides with six dragons amongst stylised cloud scrolls, symbolising the number of dragon princes in the imperial family, stopper.

Taxatie € 1.200 - 1.500

Resultaat -

228
A Chinese amethyst-coloured glass snuff bottle
The delicate flattened bottle carved with octagonal sides, surmounted by a cylindrical neck, one side wheel-cut with a spray of orchid, the other with a poem and mark of the Qianlong emperor, the glass of a translucent amethyst tone, green jadeite stopper

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.200

229
A fine Chinese red-overlay bubble-suffused glass snuff bottle
Of flattened baluster form deep and well carved through the red overlay with a design of four pomegranates growing from leafy stems, the yellow glass ground suffused with a fine network of bubbles, stopper.

Taxatie € 1.200 - 1.500

Resultaat € 1.200

230
A Chinese dendritic agate ‘Daoist’ snuff bottle
The flattened baluster bottle carved to one side with a horse standing before a Daoist trigram, Ba Gua, and beside a small spray of lingzhi fungus, the reverse with trees and cloud scrolls divided by a pine tree, cleverly using the brownish-black inclusio

Taxatie € 1.200 - 1.500

Resultaat -

231
A Chinese inside-painted glass snuff bottle
The rectangular bottle carved with canted corners, inside-decorated to one side with prunus growing from rockwork, the reverse with a crane beside a pine tree, seal and inscription.

Taxatie € 900 - 1.200

Resultaat € 900

232
A rare Chinese carved imperial yellow glass snuff bottle
The rounded baluster bottle carved to both sides with a pair of archaistic confronted phoenixes, stopper.

Taxatie € 1.200 - 1.500

Resultaat € 1.400

233
A Chinese celadon and russet jade snuff bottle
One side of the rounded bottle carved with a scholar playing the qin, an attendant beside him, the reverse with a boy on a buffalo, the stone of a pale celadon tone with a pale russet inclusion, stopper.

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 1.000

234
A rare and unusual Chinese carnelian agate ‘deer’ snuff bottle
Carved in the shape of a reclining deer with its legs tucked below its body and holding a leafy spray in its mouth, the striped agate of white and cream tone, red coral stopper.

Taxatie € 1.200 - 1.600

Resultaat -

235
Two Chinese ivory models of ladies
Modelled in mirror image as two standing ladies, each dressed in long robes and holding a lotus flower.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 1.100

236
Three Chinese ivory figures of Immortals
Comprising figures of Shoulao, He Xiangu and Lu Dongbin, each carrying their specific attributes and carved in standing position.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 1.300

237
A Chinese ivory brushpot
Carved in relief with four of the eight Immortals, one riding his crane, in a garden with linghzi fungus and pine, on wood stand.

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat -

238
A Japanese ivory okimono of a lady
Modelled standing on an oval plinth holding a chicken and carrying a jar on her shoulder, signed.

Taxatie € 500 - 700

Resultaat -

239
A Chinese export stucco figure of a dignitary
The female figure is modelled seated on a low chair, her hands resting on her knees, dressed in long red robes embellished with four roundels and a rank badge with lotus, the hair tied in a high knot.

Taxatie € 30.000 - 35.000

Resultaat -

240
A Chinese wooden table
The rectangular table top with a stepped apron, supported on four legs, the grain of a deep honey tone.

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 750

241
A Chinese wooden table
The square table top resting on four cylindrical legs, the top with openwork railing.

Taxatie € 400 - 600

Resultaat -

242
A Chinese wooden ‘bamboo’ table
The square top supported on bamboo legs and bamboo aprons.

Taxatie € 400 - 600

Resultaat -

243
A Chinese huali table cabinet
With two doors above a drawer, the sides openworked with ruyi-shaped panels, the wood of an attractive dark caramel tone.

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat -

244
A set of two Chinese huanghuali horseshoe-back armchairs with matching huanghuali table
With intricately carved backsplat and curvilinear arms ending in a scrolled floral motif, the seat fronted by a plain bead edge apron and supports raised on a rectangular base, the wood with a fine grain and of a rich amber tone.

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 16.000

245
An exceptionally large Chinese wooden painting table
The large rectangular top supported on four cylindrical legs with scroll supports, the wood with a rich caramel patina.

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 2.800

246
A set of six Chinese wooden ‘official’s hat’ chairs
With curved top rail supported by gently curving back splat, the plain seats supported by four cylindrical legs joined by stepped stretchers at the base.

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 1.200

247
A set of four Chinese wooden ‘official’s hat’ chairs
With curved top rail supported by gently curving back splat, the plain seats supported by four cylindrical legs joined by stepped stretchers at the base.

Taxatie € 400 - 600

Resultaat € 380

248
A Chinese wood four-leaf screen
Each leaf openworked with decorative geometrical patterns.

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 750

249
A Japanese six-leaf screen
Decorated with roosters and chicken below blossoming sakura branches.

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat -

250
A Chinese export lacquer tripod table
The table-top decorated in gilt on the black lacquer ground with dancers and musicians on a palatial terrace.

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 600

251
Two Chinese black lacquer and mother-of-pearl inlaid chests and mother-of-pearl tokens
Each variously inlaid with birds and flowers on a black lacquer ground, the larger with various mother-of-pearl tokens.

Taxatie € 500 - 800

Resultaat € 480

252
A Chinese six-fold hardwood screen inlaid with quartz and soapstone
Each panel inlaid with various types of carved quartz and with soapstone with a scene of birds amongst flowering branches, on a black lacquered ground, the reverse with gilt decoration of prunus, chrysanthemum and peony.

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.600

253
A Japanese scroll painting a.o. by Kubota Shumman and Ota Nampo
Kakejiku (vertical hanging scroll), in ink and colour on paper, depicting the Rokkasen (six Japanese poetic geniuses), with calligraphy, in wooden box.

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 800