495 – 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

20 november 2017

Vol enthousiasme presenteren wij u de catalogus van deze aankomende veiling bestaande uit 161 lots. De veiling zal van start gaan met een collectie werken door Oude Meesters en eindigt met vroeg 20ste eeuwse schilderijen.

Het oudste werk betreft een 16e of vroeg 17e eeuws paneel, voorstellende De aanbidding van de herders met engelen. Gezien de uitgewerkte haren van de engelen zal deze een Duitse herkomst hebben en is door de huidige Belgische eigenaar verkregen uit de collectie van Kasteel Zevenbergen te Ranst. Taxatie lot 3 € 6.000 – 10.000.
Een prachtige trouvaille is lot 6, toegeschreven aan Aelbert Cuyp. Ondanks het feit dat het hier een vroeg werk van de hand van deze meester moet zijn, is dit Portret van een jonge vrouw met bloem uitzonderlijk modern geschilderd en uniek qua voorstelling en pose. Taxatie € 3.000 – 5.000.
Lot 9 betreft een grootformaat Portret van Agatha Valensis – van Beresteyn van de hand van Jacob Willemsz. Delff II. Bijzonder is niet alleen de kwaliteit van het schilderij, maar ook de aanwezige signatuur en datering 1646, welke veelal op zijn werken ontbreken. Taxatie € 7.000 – 9.000.

In deze catalogus worden u ook diverse landschappen aangeboden, waaronder lot 36 door Jan Willem van Borselen. Zijn rake toets en het voor hem zo kenmerkende kleurenpalet maken deze Zomerse middag met rustende figuren, koeien en schapen bij de schaapskooi tot een zeer aantrekkelijk schilderij. Taxatie € 8.000 – 12.000.

De grootste schilderfamilie Koekkoek is uitgebreid vertegenwoordigd. Lot 49 betreft Laverende vissersschepen voor een havenhoofd door Hermanus Koekkoek jr. Opgenomen in literatuur en met een schitterende herkomst wordt dit schilderij u aangeboden met een taxatie van € 8.000 – 12.000.
De bekendste telg uit dit schildergeslacht betreft Barend Cornelis Koekkoek, waarvan maar liefst drie werken zijn opgenomen. Lot 62 siert met zijn Landweg met figuren aan de rand van een meer uit 1827 de cover van de catalogus en heeft een aantrekkelijke taxatie van € 20.000 – 25.000.

Van de hand van zijn tijdsgenoot Andreas Schelfhout bieden wij u zelfs vier werken. Bijzonder is het verschil in penseeltoets tussen lot 67 (ca. 1860) en lot 68 (ca. 1812-1815), waardoor deze werken u een duidelijk beeld schetsen van het gehele oeuvre van de kunstenaar. Taxaties € 12.000 – 15.000 en € 8.000 – 12.000.
Een ander prachtig wintergezicht is lot 71, gemaakt door Johannes Tavenraat. Ondanks dat ook hij vele reizen ondernam is dit schilderij gemaakt in 1857 toen hij zich net in Rotterdam op de Grote Markt vestigde. De locatie van deze Plaisirs d’ hiver is onbekend, maar eenieder zal de ijspret herkennen. Taxatie € 10.000 – 15.000.
De Romantiek is in het geheel goed vertegenwoordigd in deze catalogus, zo vindt u onder meer werken door Johannes Christiaan Karel Klinkenberg, Hendrikus van de Sande Bakhuyzen, Fredericus Theodorus Renard, Nicolaas Johannes Roosenboom, Charles Leickert, Petrus Gerardus Vertin, Johannes Franciscus Spohler en Adrianus Eversen.

Onder de stadsgezichten is ook het indrukwekkende schilderij Heiwerk door George Hendrik Breitner opgenomen. Een foto uit zijn archief toont dezelfde locatie aan de Van Diemenstraat in Amsterdam, een van de bouwputten die hem artistiek zo inspireerde. Taxatie voor lot 82 € 15.000 – 25.000.
Een ander werk van zijn hand treft u later in de catalogus onder lotnummer 130. De stortbui verbeeldt een officier te paard, gevolgd door een groep ruiters. De onheilspellende lucht is kenmerkend voor Breitner’s werken uit deze periode (ca. 1882) en zal u zeker intrigeren. Taxatie € 3.000 – 5.000.

Van de hand van Marius Bauer hebben wij twee tekeningen en een grootformaat schilderij, getiteld Constantinopel opgenomen. Dat zijn Oriëntalistische werk zo gezocht is wordt met lot 97 meteen duidelijk: de snelle toets en het exotische kleurgebruik maken dit schilderij tot een museaal stuk. Taxatie € 3.000 – 5.000

Terug van weggeweest is het imposante werk door Franz Courtens, voorstellende Bords de la Zan, dat wij reeds in 2013 mochten verkopen. Het doek met een hoogte van ruim 2 meter is vanwege de verhuizing van de huidige eigenaren tot ons genoegen opnieuw bij ons aangeboden om de veilingzaal te sieren. Taxatie € 15.000 – 20.000.

Ook de naam Henriette Ronner-Knip mag uiteraard niet ontbreken in een veiling als deze. Van haar hand worden twee schilderijen geveild, beide met spelende kittens als onderwerp. Lot 143 betreft een olieverfschets welke tijdens de tentoonstelling in het Kattenkabinet te Amsterdam in 1991/1992 kon worden bewonderd. Taxatie € 4.000 – 6.000. Het daaropvolgende schilderij stamt uit 1893 en is afkomstig uit een zeer voorname particuliere collectie. Taxatie € 8.000 – 12.000.

Wij zullen de veiling afsluiten met de verkoop van lot 161 door Willem Vaarzon Morel. Deze Marktscène te Middelburg toont de voor Morel zo herkenbare elegante Zeeuwse dames met stevige kuiten in felle kleuren weergegeven. Taxatie € 4.000 – 6.000.

Flemish School
The Adoration of the Magi

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 1.650

Antwerp School
Guirlande de fleurs et médaillon

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.000

German School
The Adoration of the Shepherds with Angels

Taxatie € 6.000 - 8.000

Pieter de Grebber
A company playing music

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 2.600

Follower of David Teniers II
Inebriety on the path to Antwerp (view of Antwerp in the background)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

Attributed to Aelbert Cuyp
Portrait of a young woman with a flower (circa 1640/1650)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 32.000

Follower of Rembrandt
Portrait of an old man wearing a cap

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.000

Follower of Anthony van Dyck
Portrait of a gentleman

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 850

Jacob Willemsz. Delff II
Portrait of Agatha Valensis - van Beresteyn (1625 - 1702)

Taxatie € 7.000 - 9.000

Resultaat € 19.000

Russian School
Portrait of an officer

Taxatie € 3.000 - 4.000

Attributed to Felippo Tozelli
a) Portrait of a gentleman

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 750

Austro-Hungarian School
Porträt von Sigismund Graf von Keglevich de Buzin (1752-1805), Prälat Episcopus Tribuensis et Makariensis und Weihbischof von Tyrnau

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.000

European School
Descent from the Cross

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 500

Giovanni (Gian) Domenico Valentino
Kitchen interior

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 700

Casparis Haanen
Mother and child in a kitchen interior

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

Adriaen van der Kabel
Scene of an inn with drinking peasants by a barrel

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.200

Dirk Maas
a) Landscape with cavalrymen

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 1.000

Aert Schouman
A guitar player and two figures dancing in a street, after Karel du Jardin

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 880

Hobbe Smith
The letter

Taxatie € 1.000 - 2.000

Angelo Inganni
Interno di cucina con figure

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 2.600

Frederik Willem Zürcher
The Thinker

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 850

Edouard Hamman
Self-knowledge forfends vanity

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.750

Henricus Engelbertus Reijntjens
The art critics

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.500

a) L'entrée

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.000

Adriana van Ravenswaay
Still life with flowers and fruit on a plinth

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.000

Gaspar Peeter Verbruggen (II)
Still life with flowers and grapes in basket on a plinth

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 6.000

Haarlem school
Landscape with resting travellers by an inn on the edge of the village

Taxatie € 1.000 - 2.000

Follower of Salomon van Ruysdael
River view with rowing boat and anglers by a small bridge

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 1.200

Nicolaes Molenaer
Anglers in a river landscape with a mill in the distance

Taxatie € 800 - 1.200

Hendrik de Cort
Activity on the fields near a moated castle

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.500

Frans van Severdonck
Mouton et chèvres dans un paysage

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 600

Jan van Gool
Landscape with cattle near a pond

Taxatie € 2.500 - 3.500

Wouterus Verschuur
Greyhound and Drentse patrijshond in a landscape

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 1.900

Albertus Verhoesen
Rooster amongst the chickens

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 700

Adrianus van Everdingen
Panoramic pasture landscape

Taxatie € 3.500 - 5.500

Resultaat € 2.000

Jan Willem van Borselen
Summer afternoon with resting figures, cows and sheep by a sheep pen

Taxatie € 8.000 - 12.000