482 – 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

Datum 14 november 2016

Graag attenderen wij u hierbij op de catalogus van onze eerstvolgende schilderijenveiling. Deze zeer gevarieerde selectie van 105 lots, alle gemaakt in de 17e tot vroeg 20ste eeuw, schetsen een prachtig beeld van de verschillende kunststromingen door de eeuwen heen.

De veiling zal van start gaan met internationaal geliefde werken door Oude Meesters, waarvan lot 2 een goed voorbeeld is. De heilige Franciscus in extase betreft een bijzonder vroege kopie naar het gelijknamige werk van Giovanni Baglione. Het hier aangeboden schilderij is minstens even indrukwekkend als het gevierde origineel, mede door het grote formaat en de prachtige herkomst. Taxatie € 3.000 – 5.000.
Lot 12 is van de hand van de Friese Margareta de Heer, een van de weinige vrouwelijke 17e eeuwse kunstenaars. Dat zij qua kundigheid niet voor haar meest geroemde mannelijke collegae onderdeed, is duidelijk zichtbaar in deze Ganzen, welke bijzonder verfijnd zijn uitgewerkt in gouache en Arabische gom op perkament. Dit werk wordt u aangeboden met een aantrekkelijke taxatie van € 3.000 – 5.000.
Een zeer verfijnd portretje is toegeschreven aan Hieronymus van der Mij en verbeeldt volgens overlevering Elisabeth Charlotte van de Palts, hertogin van Orléans. Deze van oorsprong Duitse prinses was tevens schoonzus van Lodewijk XIV en ook verwant aan de Oranjes, wat haar tot een geliefd onderwerp maakte voor vele kunstenaars. Taxatie voor lot 14 € 1.000 – 2.000.

Van de hand van Henriette Ronner-Knip vindt u maar liefst drie werken in deze catalogus, welke haar verschillende schilderstijlen en -periodes beamen. Lot 32 verbeeldt Twee honden vechten om een been, een onderwerp dat Ronner ook al in 1869 uitbeeldde. Lot 33 betreft daarentegen een vroeger werk, Hollands weidelandschap met paarden, rundvee en konijnen, waarbij zij nog de zeer klassieke penseelstreek hanteert zoals haar vader haar bijbracht. Lot 42 toont Twee kittens en stamt uit haar derde en laatste periode, wanneer zij zich als befaamd poezenschilder haast enkel nog op dit onderwerp toelegt.

Het cover lot is een schitterend winterlandschap door Louis Apol, dat alle elementen bevat waar deze kunstenaar voor geprezen wordt. Zo is het besneeuwde bospad voorzien van figuren die een mallejan beladen, maar ook een wandelaar met hond bewandelen deze weg bij zonsondergang. Dit lot 38 is een onbekende parel, daar het door familie van de huidige eigenaar rechtstreeks van Apol werd verkregen. De aantrekkelijke taxatie van dit schilderij bedraagt € 6.000 – 10.000.

Onderdeel van deze veiling is een prachtige collectie schilderijen afkomstig uit Nederlands privébezit. Bijzonder is dat deze liefhebber zich niet alleen op het verzamelen van één kunstenaar of stijl toelegde, maar een zeer diverse, internationale collectie wist samen te stellen. Zo bevat het aanbod werken afkomstig uit de Nederlandse romantiek tot het Franse impressionisme.
Lot 40 is van de hand van de Franse Narcisse Guilbert, geroemd voor zijn losse penseeltoets en het verbeelden van stadsgezichten. Hij verbleef voornamelijk in Rouen, alwaar hij de architectuur vastlegde, maar bezocht ook steden daarbuiten. Het hier aangeboden Londres fréquenté, toont de bruisende stad met vele figuren en de typerende dubbeldekkers en taxi’s op straat. Taxatie € 4.000 – 6.000.
Lot 52 daarentegen is van de hand van de bekende Nederlandse romantische schilder Nicolaas Johannes Roosenboom. Dit schilderij vertoont de verschillende elementen van natuur en stoffage waar hij zo in excelleerde als kunstenaar. Deze Schaatsers en houtsprokkelaars in een winters rivierlandschap met een stad in het verschiet is gedateerd 1841 en behoort tot de meest indrukwekkende werken van zijn hand. Taxatie voor deze € 6.000 – 10.000.
Lot 60 is van de hand van Johannnes Christiaan Karel Klinkenberg en behoort tot een van zijn bekende capriccio’s. Dit Zonnig grachtengezicht bevestigt zijn bijnaam ‘meester van het zonnige stadsgezicht’ en zijn voorliefde voor het hier verbeeldde onderwerp. Een vergelijkbaar werk maakte onderdeel uit van de collectie van het Centraal Museum te Utrecht. De titel van laatstgenoemd schilderij verwijst naar Middelburg, vanwege een daarop afgebeeld gebouw op de rechterkade. Echter is in veel van zijn werken sprake van een samenstelling van bestaande architectonische elementen (capriccio), zoals ook in dit schilderij, waarin Klinkenberg de door hem meest geliefde bruggen, kades en gebouwen met elkaar heeft gecombineerd. Taxatie € 10.000 – 15.000.
Ditzelfde geldt ook voor de kunstenaar Jan Hendrik Verheijen, waarvan lot 66 Een zonnige dag op de gracht uit 1817 toont. Dit schilderij, het laatste werk afkomstig uit deze verzameling, is bijzonder verfijnd uitgewerkt en verkeert in zeer goede staat. Wij bieden u deze aan met een taxatie van slechts € 10.000 – 15.000.

Van groot formaat is lot 75 door Johannes Frederik Hulk sr., voorstellende Bedrijvigheid bij de aangemeerde schepen in de stadhaven uit 1855. Dit mogelijke vergezicht op Haarlem is reeds lange tijd in familiebezit en wordt u gepresenteerd met een taxatie van € 5.000 – 8.000.

Van de hand van Willem Roelofs zijn maar liefst drie werken opgenomen in deze catalogus (lot 94 – 96), waarbij alle verschillende locaties verbeelden welke de kunstenaar bezocht om zijn ‘en plein-air’ schilderijen te vervaardigen. Deze voorloper van het Nederlands impressionisme wist deze landschappen met een buitengewone raakheid en mate van virtuositeit uit te voeren. Dit geldt overigens ook voor de laatste drie werken door zijn tijdgenoot Jan Hendrik Weissenbruch (lot 103 – 105), waarmee de veiling wordt afgesloten.

Antwerp School
The crucifixion

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 1.000

After Giovanni Baglione (1566/1573-1643/1645)
Saint Francis in Ecstasy

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.500

François Ryckhals
Interior of a stable with goats, cows and chickens

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 1.000

After David Teniers II (1610-1690)
Peasants practising archery

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.100

Louis Meijer
The salvage of the steamboat

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.100

Follower of Jan van Goyen (1596-1656)
River landscape with sailboats

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 500

Dutch School
Ships in choppy waters

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 1.800

Follower of Aert van der Neer (1603-1677)
River landscape with anglers by a full moon

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.100

Attributed to Baldassare de Caro
Hunting trophy of songbirds in a wooded landscape

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 700

Alfred-Arthur Brunel de Neuville
Nature morte aux groseilles, cerises et citrons

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.300

Govert Dircksz. Camphuysen
Barn interior with crockery

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.500

Margareta de Heer
Geese (circa 1655)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 6.500

Juriaen Pool II
Portrait of an elegant lady seated by a fountain holding an oyster

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 2.600

Attributed to Hieronymus van der Mij
Elisabeth Charlotte, Princess of the Palatine, Duchess of Orléans

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.700

Johannes Anthonie Balthasar Stroebel
A lady and a gentleman in the hall of a patrician house

Taxatie € 800 - 1.200

A young lady standing by a staircase

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 500

Bernardus Johannes Blommers
Mother and child

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.800

Philip Sadée
Interior with farmer's wife

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 650

Ernst Witkamp
Figure study

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.500

Suze Robertson
Farmstead

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.600

Salomon Garf
A beautiful reflection

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.500

Mari ten Kate
Enfants au jeu aux landes

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 600

Adrianus Johannes Groenewegen
Cattle in the meadow

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

Albert Neuhuys
Daydreams

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 550

David Bles
The violinist

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 1.450

Otto Eerelman
Young girl with Saint Bernard

Taxatie € 3.000 - 4.000

Nicolaas van der Waay
The shy child

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 1.000

George Hendrik Breitner
Evening market (1880-1884)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 2.200

George Hendrik Breitner
The building site of the Wilhelmina Gasthuis (circa 1891)

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

George Hendrik Breitner
Cavalry manoeuvre (1880-1884)

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.100

Hermanus Willem Koekkoek
French Cavalry man

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 750

Henriette Ronner-Knip
Two dogs fighting over a bone

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.500

Henriette Ronner-Knip
Dutch meadow landscape with horses, cattle and rabbits (circa 1845)

Taxatie € 5.000 - 8.000

Albertus Verhoesen
a) A rooster at guard

Taxatie € 2.000 - 3.000

Albertus Verhoesen
The cow accompanies the sheep with her lambs

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 650

Willem Johan Boogaard
The grooming of the horses

Taxatie € 2.000 - 3.000