478 – 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

Datum 12 juni 2016

Zo treft u in deze veiling onder meer een prachtige grisaille van de hand van Gerard Hoet I. Dit werk, voorstellende een Allegorie op de winter, maakt onderdeel uit van een schilderijenreeks welke Hoet vervaardigde van de vier seizoenen. Naar deze reeks van zijn hand, zijn vervolgens etsen gemaakt door vooraanstaand prentmaker Jan Broedelet, waarvan exemplaren zich onder meer bevinden in de collectie van het Rijksmuseum te Amsterdam. Dit lot 5 wordt u aangeboden met een taxatie van € 3.000 – 5.000.

De cover wordt gesierd door het imposante werk van Hollands meester-schilder Jan Miense Molenaer. Lot 10, in grootformaat olieverf op doek, toont een Boerderij-interieur met boerenvermaak, dat geregistreerd staat bij het RKD te Den Haag en deel uitmaakt van zijn belangrijkste meesterwerken. Molenaer behoorde tot de hechte kunstenaarskring rond Van Ostade en stond daardoor in nauw verband met de Vlaamse schilders Adriaen Brouwer en David Teniers. Zijn werken tonen dezelfde diepe bruinen en ietwat groteske boerenfiguren in herbergachtige taferelen. Echter muntte hij uit in een onnavolgbaar precieze en vlotte manier van schilderen, met gebruik van het typisch Vlaamse coloriet. Werk van Molenaer bevindt zich in talrijke collecties in Europa, maar ook in de Verenigde Staten. Dit museale schilderij wordt u aangeboden met de aantrekkelijke taxatie van € 30.000 – 50.000.

Onder de trouvailles vindt u lot 13, een Elegant gezelschap te paard met een ruïne op de achtergrond, door Gerrit Berckheyde. De hand van deze meester, opgeleid door Frans Hals, is onmiddellijk herkenbaar door de prominent afgebeelde Berckheyde-boom en de statige figuren met het architectonische bouwval op de achtergrond. Het schilderij op doek van deze voorname kunstenaar, welke niet alleen in binnen- maar ook buitenland bekendheid geniet, heeft een taxatie van € 6.000 – 8.000.

Ook bevat deze veiling een groot aantal belangrijke landschapsschilders die de Romantiek vertegenwoordigen. Zo zijn lot 22 en 23 van de hand van Lodewijk Johannes Kleijn, een volgzaam leerling van zijn leermeester Andreas Schelfhout. Dat Kleijn een uitstekend gevoel voor compositie had en een natuurlijk vermogen om het landschap om te zetten in een artistieke prestatie, bewijst hij middels beide werken. Het grootformaat doek, van ca. 55 x 74 cm, behoort tot een van zijn meest voortreffelijke ijsgezichten, welke hij in en om zijn woonplaats Den Haag schilderde. Het verbeeldde IJsgezicht met koek-en-zopie-tent en de stad Dordrecht in het verschiet wordt dan ook specifiek genoemd in de literatuur door Pieter A. Scheen. Taxatie voor lot 23 is € 8.000 -12.000.
Naast zijn tijdsgenoten Roosenboom, Spohler, Verveer, Nuijen en De Jongh besteedt deze catalogus ook aandacht aan grootmeester Andreas Schelfhout zelf. Zo bieden wij u maar liefst twee werken in deze veiling, waarvan lot 38, een vroeg en gezocht Maanverlicht landschap met indrukwekkende herkomst betreft. Het daaropvolgende lot, voorstellende Panoramisch landschap met figuren en vee bij Haarlem, behoort tot de top van het oeuvre van deze kunstenaar en heeft dan ook reeds veel internationale belangstelling in het verleden mogen genieten. Dit paneel, in 1962 tentoongesteld in Londen, verbeeldt de Ruïne van Brederode (nabij Santpoort-Zuid), waar eens het zo imposante kasteel Brederode de horizon sierde. Dit oer-Hollandse landschap toont Schelfhout’s voorliefde voor de omgeving van Haarlem, waarmee hij de vele andere schilders van de Hollandse Romantiek inspireerde. Taxatie € 12.000 – 15.000.

Veel moderner zijn de werken van de hand van George Hendrik Breitner, die als een van eerste niet alleen eigen schetsen, maar ook fotografie als uitgangspunt gebruikte. Hij besloot als naturalist de werkelijkheid te verbeelden; zelfs het lijden mocht getoond worden. De lagere klasse en de bouwvallen of bouwterreinen behoorden tot zijn favorieten onderwerpen, waardoor Breitner het daadwerkelijke stadsleven rond de eeuwwisseling heeft weten vast te leggen.
Lot 61 toont het voor hem zo karakteristieke Werkpaarden op het bouwterrein in ruste. De achterzijde van dit olieverf op paneel, gemaakt omstreeks 1896, verbeeldt niet alleen een van hem zo geroemde Waspit, maar diende ook als palet voor zijn creaties in vlotte penseelstreek met krachtige toets. Taxatie € 4.000 – 6.000.
Het omvangrijke olieverfwerk op doek, lot 62, is getiteld Na den Regen en betreft een weliswaar impressionistische, maar zeer nauwkeurige weergave van het bouwterrein gezien vanaf de Jan Pieter Heijenstraat in 1899. De foto’s gemaakt door Breitner van deze locatie bevinden zich in nationaal archief en bevestigen de kunde van deze kunstenaar een realistische weergave van zijn tijd te weergeven. Dit schilderij, tentoongesteld in het Stedelijk Museum Amsterdam in 1947, heeft een taxatie van € 8.000 – 12.000.

Een hele andere interpretatie van het stadsgezicht stamt van de hand van Willem Gerard Hofker. Ondanks zijn bekendheid als zeer gewaardeerd portrettist en Balinees kunstenaar, lag zijn grote passie in het vastleggen van monumentale grachtengezichten van Amsterdam. Zijn Amsterdam “Herengracht-500” is hier een prachtig voorbeeld van. Herengracht 500, gebouwd in 1667, werd niet alleen bewoond door burgemeesters, graven, baronnen, maarschalken en consul-generaals, maar vanaf de eerste helft van de 19e eeuw ook door bankiers en andere financiële instellingen. Zo ook door het huidig bekende ‘Zwitserleven’, die Hofker vroegen dit werk voor hun bedrijfscollectie te vervaardigen. Taxatie € 5.000 – 8.000.

37
Oene Romkes de Jongh
A snow covered street in winter

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.800

38
Andreas Schelfhout
Moonlit landscape

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.000

39
Andreas Schelfhout
Panoramic landscape with figures and cattle near Haarlem

Taxatie € 12.000 - 15.000

Resultaat € 13.000

40
Johannes Franciscus Hoppenbrouwers
The private chat on the ice by the mill

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 2.000

41
Augustus Knip
Family of sheep in spring

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 2.800

42
Elias Pieter van Bommel
Figures by the Koornmarktspoort on the IJssel in Kampen (ca. 1870-1873)

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 4.000

43
Carel Jacobus Behr
Town hall of Delft

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 1.650

44
Pieter Lodewijk Francisco Kluyver
Summer landscape with cows by a farm

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.100

45
Johannes Hermanus Barend Koekkoek
The private chat

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.000

46
Joseph Bles
Activity on the quay in Antwerp

Taxatie € 1.000 - 1.500

47
Maximiliaan Leonard Kitzinger
A summer breeze

Taxatie € 1.200 - 1.800

Resultaat € 1.200

48
Petter Gabriel Wickenberg
Children on the ice

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.150

49
Willem Weissenbruch
A sunny day on the beach near Katwijk aan Zee

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.700

50
Nicolaas Bastert
"Herfst"

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 1.800

51
Nicolaas Bastert
View of the river Vecht

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.000

52
Nicolaas Bastert
Afternoon on the river Vecht

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 750

53
Willem Roelofs
Le Waal pres de Bommel

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 5.500

54
Willem Roelofs
Ferme à Laren, Gooiland - Hollande

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 2.200

55
Willem Carel Nakken
Cows by a brook in Dekkersduin

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 1.300

56
Johan Hendrik van Mastenbroek
View of Delfshaven

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.000

57
Willem Bastiaan Tholen
Mr. and Mrs. Tholen with the Arntzenius Triplets

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.500

58
Willem Witsen
Autumn leaves

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.100

60
Jacob Maris
View of the Drommedaris in Enkhuizen (ca. 1885)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 5.000

61
George Hendrik Breitner
Work horses on the construction site (ca. 1896)

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 10.000

62
George Hendrik Breitner
Na den regen (Bouwterrein ten noorden van de Overtoom, Amsterdam)

Taxatie € 8.000 - 12.000

Resultaat € 8.000

63
George Hendrik Breitner
Rider on horseback

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 620

64
Marius Bauer
Market in Biskra

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 3.500

65
Nicolaas van der Waay
Interior with orphan girl

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 4.250

66
Nicolaas van der Waay
The reading orphan girl

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 4.500

67
Louis Soonius
The loveliest doll

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.200

68
David Adolph Constant Artz
The proud fisherman's wife

Taxatie € 1.500 - 2.000

69
Jan Gerard Smits
View of the Prinsengracht with the Noorderkerk, Amsterdam

Taxatie € 1.000 - 1.500

70
Otto Eerelman
Dahlias

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 2.000

71
Otto Eerelman
Londen bij Hyde Park

Taxatie € 6.000 - 10.000

Resultaat € 6.000

72
Anton Pieck
The tower on the Binnenhof in The Hague

Taxatie € 5.000 - 8.000

Resultaat € 7.500

73
Suze Robertson
The fisherman's wife with wheelbarrow

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 2.000