478 – 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

Datum 12 juni 2016

Zo treft u in deze veiling onder meer een prachtige grisaille van de hand van Gerard Hoet I. Dit werk, voorstellende een Allegorie op de winter, maakt onderdeel uit van een schilderijenreeks welke Hoet vervaardigde van de vier seizoenen. Naar deze reeks van zijn hand, zijn vervolgens etsen gemaakt door vooraanstaand prentmaker Jan Broedelet, waarvan exemplaren zich onder meer bevinden in de collectie van het Rijksmuseum te Amsterdam. Dit lot 5 wordt u aangeboden met een taxatie van € 3.000 – 5.000.

De cover wordt gesierd door het imposante werk van Hollands meester-schilder Jan Miense Molenaer. Lot 10, in grootformaat olieverf op doek, toont een Boerderij-interieur met boerenvermaak, dat geregistreerd staat bij het RKD te Den Haag en deel uitmaakt van zijn belangrijkste meesterwerken. Molenaer behoorde tot de hechte kunstenaarskring rond Van Ostade en stond daardoor in nauw verband met de Vlaamse schilders Adriaen Brouwer en David Teniers. Zijn werken tonen dezelfde diepe bruinen en ietwat groteske boerenfiguren in herbergachtige taferelen. Echter muntte hij uit in een onnavolgbaar precieze en vlotte manier van schilderen, met gebruik van het typisch Vlaamse coloriet. Werk van Molenaer bevindt zich in talrijke collecties in Europa, maar ook in de Verenigde Staten. Dit museale schilderij wordt u aangeboden met de aantrekkelijke taxatie van € 30.000 – 50.000.

Onder de trouvailles vindt u lot 13, een Elegant gezelschap te paard met een ruïne op de achtergrond, door Gerrit Berckheyde. De hand van deze meester, opgeleid door Frans Hals, is onmiddellijk herkenbaar door de prominent afgebeelde Berckheyde-boom en de statige figuren met het architectonische bouwval op de achtergrond. Het schilderij op doek van deze voorname kunstenaar, welke niet alleen in binnen- maar ook buitenland bekendheid geniet, heeft een taxatie van € 6.000 – 8.000.

Ook bevat deze veiling een groot aantal belangrijke landschapsschilders die de Romantiek vertegenwoordigen. Zo zijn lot 22 en 23 van de hand van Lodewijk Johannes Kleijn, een volgzaam leerling van zijn leermeester Andreas Schelfhout. Dat Kleijn een uitstekend gevoel voor compositie had en een natuurlijk vermogen om het landschap om te zetten in een artistieke prestatie, bewijst hij middels beide werken. Het grootformaat doek, van ca. 55 x 74 cm, behoort tot een van zijn meest voortreffelijke ijsgezichten, welke hij in en om zijn woonplaats Den Haag schilderde. Het verbeeldde IJsgezicht met koek-en-zopie-tent en de stad Dordrecht in het verschiet wordt dan ook specifiek genoemd in de literatuur door Pieter A. Scheen. Taxatie voor lot 23 is € 8.000 -12.000.
Naast zijn tijdsgenoten Roosenboom, Spohler, Verveer, Nuijen en De Jongh besteedt deze catalogus ook aandacht aan grootmeester Andreas Schelfhout zelf. Zo bieden wij u maar liefst twee werken in deze veiling, waarvan lot 38, een vroeg en gezocht Maanverlicht landschap met indrukwekkende herkomst betreft. Het daaropvolgende lot, voorstellende Panoramisch landschap met figuren en vee bij Haarlem, behoort tot de top van het oeuvre van deze kunstenaar en heeft dan ook reeds veel internationale belangstelling in het verleden mogen genieten. Dit paneel, in 1962 tentoongesteld in Londen, verbeeldt de Ruïne van Brederode (nabij Santpoort-Zuid), waar eens het zo imposante kasteel Brederode de horizon sierde. Dit oer-Hollandse landschap toont Schelfhout’s voorliefde voor de omgeving van Haarlem, waarmee hij de vele andere schilders van de Hollandse Romantiek inspireerde. Taxatie € 12.000 – 15.000.

Veel moderner zijn de werken van de hand van George Hendrik Breitner, die als een van eerste niet alleen eigen schetsen, maar ook fotografie als uitgangspunt gebruikte. Hij besloot als naturalist de werkelijkheid te verbeelden; zelfs het lijden mocht getoond worden. De lagere klasse en de bouwvallen of bouwterreinen behoorden tot zijn favorieten onderwerpen, waardoor Breitner het daadwerkelijke stadsleven rond de eeuwwisseling heeft weten vast te leggen.
Lot 61 toont het voor hem zo karakteristieke Werkpaarden op het bouwterrein in ruste. De achterzijde van dit olieverf op paneel, gemaakt omstreeks 1896, verbeeldt niet alleen een van hem zo geroemde Waspit, maar diende ook als palet voor zijn creaties in vlotte penseelstreek met krachtige toets. Taxatie € 4.000 – 6.000.
Het omvangrijke olieverfwerk op doek, lot 62, is getiteld Na den Regen en betreft een weliswaar impressionistische, maar zeer nauwkeurige weergave van het bouwterrein gezien vanaf de Jan Pieter Heijenstraat in 1899. De foto’s gemaakt door Breitner van deze locatie bevinden zich in nationaal archief en bevestigen de kunde van deze kunstenaar een realistische weergave van zijn tijd te weergeven. Dit schilderij, tentoongesteld in het Stedelijk Museum Amsterdam in 1947, heeft een taxatie van € 8.000 – 12.000.

Een hele andere interpretatie van het stadsgezicht stamt van de hand van Willem Gerard Hofker. Ondanks zijn bekendheid als zeer gewaardeerd portrettist en Balinees kunstenaar, lag zijn grote passie in het vastleggen van monumentale grachtengezichten van Amsterdam. Zijn Amsterdam “Herengracht-500” is hier een prachtig voorbeeld van. Herengracht 500, gebouwd in 1667, werd niet alleen bewoond door burgemeesters, graven, baronnen, maarschalken en consul-generaals, maar vanaf de eerste helft van de 19e eeuw ook door bankiers en andere financiële instellingen. Zo ook door het huidig bekende ‘Zwitserleven’, die Hofker vroegen dit werk voor hun bedrijfscollectie te vervaardigen. Taxatie € 5.000 – 8.000.

Jan Eversen
Still life with a rummer, a knife and three peaches

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.200

Circle of Stephen Elmer
Still life with fish

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 1.050

Jacob Gillig
Still life with a pike, a slice of salmon and a basket on a stone plinth

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.600

Italian School
a) Design drawing with tritons and nereids

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 800

Gerard Hoet I
Allegory of winter (en grisaille)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Antwerp School
Adoration of the kings

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 8.000

German School
Altarpiece in commemoration of Severinus Daunensis, Pastor in Kern

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 2.600

Circle of Dirck van Baburen
Elia and the angel on mount Horeb (I Kings 19:5-6)

Taxatie € 6.000 - 10.000

Resultaat € 80.000

Christiaan Coevershoff
Het raadsel van Nijmeghen (The riddle of Nijmegen) (ca. 1625-1630)

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 3.000

Jan Miense Molenaer
Farm interior with peasant entertainment (ca. 1655)

Taxatie € 30.000 - 50.000

Resultaat € 30.000

Studio of Joos de Momper II
Elisha curses the children of Bethel mocking him for his baldness: two bears devour them (II Kings 2: 23-25)

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 5.000

Circle of Gillis van Tilborgh
Pan eÿren

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 950

Gerrit Berckheyde
Elegant company on horseback with a ruin in the background

Taxatie € 6.000 - 8.000

Théodore Gérard
Scène de famille

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 3.800

Mari ten Kate
The magpie

Taxatie € 2.000 - 3.000

Resultaat € 1.500

Herman ten Kate
The little one sings the best song

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.200

Cornelis Kruseman
a) Portrait of Franciscus Anthonius Bosse (1775-1839)

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 3.000

Eduardo Tofano
Donna con ventaglio

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 7.500

Wouterus Verschuur
The arrival of the cavalry

Taxatie € 1.000 - 2.000

Circle of Joris van der Haagen
View of Castle Ilpenstein in Ilpendam

Taxatie € 1.000 - 2.000

Resultaat € 2.800

Cornelis Pronk
View of castle Ilpenstein in Ilpendam, with a hunting party in the foreground

Taxatie € 600 - 1.000

Resultaat € 1.500

Lodewijk Johannes Kleijn
A private chat on a summer afternoon in the river landscape

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.801

Lodewijk Johannes Kleijn
Icescape with 'koek-en-zopie-tent' and the city of Dordrecht in the background

Taxatie € 8.000 - 12.000

Nicolaas Johannes Roosenboom
Skaters on the ice at dusk

Taxatie € 3.000 - 5.000

Resultaat € 2.800

Nicolaas Johannes Roosenboom
Skaters at a 'koek-en-zopie-tent' with the city of Dordrecht in the background

Taxatie € 6.000 - 10.000

Resultaat € 4.800

Jacob Jan Coenraad Spohler
a) Summer riverview with figures near Oudewater

Taxatie € 2.500 - 3.500

Resultaat € 2.400

Jan Jacob Spohler
Merriment by the mill with skaters with a kicksledge and a 'koek-en-zopie-tent' with the city of Dordrecht in the background

Taxatie € 10.000 - 15.000

Resultaat € 9.500

Jacob Jan Coenraad Spohler
Boating on the canals

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 1.000

Jan Jacob Spohler
Riverview with boats and two washerwomen

Taxatie € 1.500 - 2.500

Resultaat € 2.800

Johannes Franciscus Spohler
The Palmgracht in Amsterdam

Taxatie € 4.000 - 6.000

Herman Henry op der Heijde
The home port

Taxatie € 1.000 - 3.000

Resultaat € 2.000

Salomon Leonardus Verveer
Washerwomen by a brook near a castle (ca. 1836-1838)

Taxatie € 2.000 - 4.000

Resultaat € 2.000

Salomon Leonardus Verveer
Dutch riverview with figures in boats in windy weather (ca. 1836-1838)

Taxatie € 4.000 - 6.000

Resultaat € 4.200

Salomon Leonardus Verveer
Dutch river landscape with ferry and figures by a castle (ca. 1836-1839)

Taxatie € 6.000 - 8.000

Wijnand Nuijen
Snow-covered church square with figures

Taxatie € 8.000 - 12.000

Resultaat € 5.600

Oene Romkes de Jongh
A winter view of a city

Taxatie € 2.000 - 4.000