466 – Het Europese Interieur

3 oktober 2015

Wij nodigen u uit de kijkdagen en veiling te bezoeken van deze zeer gevarieerde interieurveiling. De catalogus van deze veiling is inmiddels verkrijgbaar en bevat 173 zorgvuldig geselecteerde objecten, waaronder zilver, juwelen, glas, porselein, aardewerk, klokken, sculpturen, meubels en aziatica. Wij noemen u hierbij enkele begerenswaardige lots:

Bijzonder is het paar zilveren Marot-stijl kandelaars van de hand van weduwe Berend Pootholt. Naast het feit dat deze in zeer goed conditie verkeren, zijn deze 18e eeuwse kandelaars afkomstig uit Groningen uiterst zeldzaam. Taxatie voor lot 5 € 3.500 – 4.500.
Voor de liefhebbers van horloges, zal lot 20 interessant zijn. Deze 18K Jaeger-LeCoultre Odysseus chronograaf behoort met zijn maanfase tot de meest gewilde modellen. Taxatie € 4.500 – 5.500.
Het daaropvolgende lot 21 betreft een indrukwekkend met wortelnotenhout gefineerd staand horloge. Dit Engels-Amsterdams object werd vervaardigd door de gerenommeerde firma Clarke & Dunster in de vroeg 18e eeuw. Taxatie € 4.000 – 5.000.

Lot 43 betreft een Vlaamse verdure tapisserie uit de eind 16e /begin 17e eeuw. De vroege voorstelling van een bergachtig landschap gesierd met kasteel en verscheidene dieren maakt het tot een imposant sierstuk. Taxatie € 3.000 – 4.000.
Uit de 19e eeuw stamt het paar gepatineerd en verguld bronzen sculpturen voorstellende staande vrouwen met een hoorn des overvloeds. De lieflijke putti maken het tot een herkenbaar stuk naar de hand van Albert Ernest Carrier-Belleuse. Taxatie voor lot 52 € 4.000 – 5.000.

Onder het Chinees porselein vindt u lot 73, bestaande uit een paar diepe blauw-witte schotels uit de Kangxi periode. Beide objecten, met een diameter van 35 cm, zijn gedecoreerd met vijf krijgers te paard omgeven door bloesembomen. Taxatie voor dit stel € 2.000 – 3.000.
Van later datum, maar bijzonder kleurrijk, is lot 103. Deze doucai rolwagen heeft een decor van Shoulao, een hoogwaardigheidsbekleder en diverse dienaren. Taxatie voor deze 47.5 cm hoge vaas € 3.000 – 4.000.

Afkomstig uit Perzië is lot 141, een deels vergulde en massief zilveren bevelhebberstaf. Het zware peervormige uiteinde is gezet met talrijke cabochongeslepen halfedelstenen en turkooizen. In de vorm van deze staf is de oorspronkelijke ijzeren strijdknots van de ruiterij nog te herkennen. Tsaar Ivan Aleksejevitsj, halfbroer van Peter de Grote, kreeg op 15 maart 1692 in Moskou een vergelijkbare staf cadeau van de Perzische sjah, Suleiman I, gemaakt uit hout met dun gehamerd goud en sterk gelijkend op het aangeboden exemplaar. Taxatie voor dit museale stuk  € 5.000 – 6.000.
Verzamelaars wijzen wij graag op lot 142, een andesiet hoofd van Boeddha Shakyamuni afkomstig uit Centraal-Java. Het 9e eeuwse gezicht is zeer sprekend door de serene uitdrukking met terneergeslagen ogen en langgerekte oorlellen. Taxatie voor deze € 20.000 – 30.000.

1. A curved, four-part silver coffee/tea set
Comprising a coffee pot with lid, a teapot with lid, a creamer and a sugar bowl. Together with an English sugar tong.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 600

2. A silver teapot with lid, a silver creamer, a silver sugar bowl with lid and a silver bonbonière
Teapot with wooden handle and grip. Creamer part ribbed. Oblong sugar bowl with two handles. Basket in the form of an ice-cooler.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 600

3. A silver salver, a silver pipe brazier and an oval silver etrog box with hinged lid
Lozenge-shaped salver with two handles and C-scrolls along the rim. Rococo-style brazier with wooden handle and feet. Curved etrog box with flowers in relief, interior gilded, with key.

Taxatie € 700 - € 1.000

4. A pair of silver Louis XVI-style two-part two-light candlesticks
Ribbed shaft, strongly curved arms, base and candle holders with draperies and medallions. Beaded rims.

Taxatie € 1.500 - € 2.000

Hamerbedrag € 2.200

5. A pair of silver Marot-style candlesticks
Base octagonal and vertically ribbed, shaft with knobs and part octagonal. On four feet.

Taxatie € 3.500 - € 4.500

Hamerbedrag € 8.700

6. A pair of gilt silver birds of paradise
Both seated on a gnarly stump, issuing a large flowering peony, inlaid with mother-of-pearl, the eyes and the heart of the flower inlaid with semi-precious stone.

Taxatie € 800 - € 1.200

Hamerbedrag € 2.000

7. A boat-shaped silver brazier
Openwork rim, brass liner, dark wooden base.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 650

8. Eleven silvered lead ingots
Of typical boat shape. Part with inscription. All marked Guangxu yuan nian.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 500

9. A silver-gilt and cloisonné enamel natlan
Around the neck an inscription relating to netilat yadayim. Two handles, body and feet curved. With colourful decoration of flowers.

Taxatie € 2.000 - € 3.000

Hamerbedrag € 1.700

10. Three silver lodderein boxes, a silver pillbox, a silver miniature tea caddy with lid and a silver powder box
One box in the form of a cabinet, one secretaire, one curved box, pillbox rectangular and with second, interior lid, tea caddy curved, rococo-style powder box octagonal. Various marks.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 1.500

11. A silver Djokja dish, a similar bowl and similar sirih box
Dish with outlined rim, bowl with floral motifs, box with two handles and hinged lid with a lozenge pattern.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 1.200

12. A silver brandy bowl
Eight-lobed and oval, upright handles with a dragon's head. With engraved marriage arms (including the arms of Cleveringa).

Taxatie € 1.000 - € 1.500

Hamerbedrag € 1.000

13. A large, oblong silver Art Deco-style dish with two handles
The dish smooth, on the handles and around the foot woodgrain decoration.

Taxatie € 700 - € 1.000

Hamerbedrag € 1.100

14. Two silver yads
The first hexagonal and with openwork handle, the second with a cable circling the shaft. Both set with a turquoise.

Taxatie € 700 - € 1.000

Hamerbedrag € 700

15. A pair of silver Louis XIV spoons
The tips of the handles with ornament derived from Daniël Marot, on the back a masqueron. Bowls and handles joined by a 'rat's tail'.

Taxatie € 600 - € 1.000

16. A series of twelve small and eleven large silver pistol handle knifes
Blades of iron.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 1.200

17. A series of eleven silver spoons and forks
The back of the handles engraved with a monogram.

Taxatie € 700 - € 1.000

Hamerbedrag € 700

18. An 18 carat white gold, diamond and sapphire ring
Centred by an oval faceted blue sapphire in an entourage of brilliant-cut diamonds in an openwork 'harp'-setting.

Taxatie € 2.500 - € 3.500

Hamerbedrag € 2.400

19. An 18 carat white gold necklace with ruby and diamond pendant
The heart-shaped cut ruby with brilliant-cut diamond detail on the eyelet on a chain link necklace.

Taxatie € 2.000 - € 3.000

Hamerbedrag € 2.000

20. An 18 carat gold Jaeger-LeCoultre Odysseus chronometer watch
Quartz movement, with moon phase and date indication. White dial, sapphire glass, bezel with pink gold. The case numbered Odysseus No 2405 and 165 7 3. Black leather strap with original 18 carat gold buckle.

Taxatie € 4.500 - € 5.500

Hamerbedrag € 4.800

21. A longcase clock
Oak case veneered with burr walnut, matted dial, date indication, moon phase, alarm disc and seconds hand. The hood crowned by three brass balls with pinnacles. 28 day movement. Two large weights and a small weight, pendulum, winding key and door key.

Taxatie € 4.000 - € 5.000

Hamerbedrag € 3.500

22. A small model longcase clock
Oak case, bronze dial with Roman numerals and openwork hands, straight hood, door flanked by twisted columns. With pendulum, weight, door key and winding key.

Taxatie € 700 - € 1.000

23. A cistern barometer from Zeeland
Mahogany case, glazed door, pewter register scales signed A. van Overbeeke/Schoondijke. The hood surmounted by an ornamental vase.

Taxatie € 600 - € 1.000

24. A French travel barometer
With mahogany case and silvered brass scales. The thermometer with scales in Celsius and Reaumur. Barometer reservoir with tap.

Taxatie € 600 - € 1.000

Hamerbedrag € 420