413 – Het Europese Interieur

1 april 2012

Op 2 april aanstaande zal AAG weer een belangrijke antiekveiling houden onder de titel ‘Het Europese Interieur’. Zoals gebruikelijk is er weer een gevarieerd en met zorg samengesteld aanbod van porselein, aardewerk, zilver en juwelen, klokken en horloges, meubelen en varia. Alles uiteraard weer in de hoge kwaliteit die u van ons gewend bent. We noemen u hieronder enkele hoogtepunten:
Zo vindt u bij het Chinese porselein een curieuze serie van zes Chine de Commande, Kangxi borden, gedecoreerd met een gezicht op Zandvoort. Deze borden staan beschreven in Howard & Ayers’ China for the West, Volume I, no. 32. Taxatie € 1.500 – 1.800.
Een paar prachtige, eveneens Chine de Commande borden met het alliantiewapen de Neuf en van Colen zijn te dateren rond 1733, polychroom en afgezet met een gouden bies en getaxeerd op € 2.000 – 3.000. Deze borden staan beschreven in Jörg’s Chine de Commande from the Royal Museums of art and history in Brussels, catalogus 98, pagina 248/249.
Een Chine de Commande, Qianlong bord met een polychrome voorstelling van ‘Het Oordeel van Paris’ is getaxeerd op € 800 – 1.200.
Een grote, Longquan celadon wierookbrander op houten voet, stamt uit de 15e eeuw, heeft een diameter van 34 cm, en is geschat op € 2.500 – 3.000.
Een prachtige famille-verte, Kangxi schotel in topkwaliteit, met een hengselmand-decor en een diameter van 37,8 cm, heeft een taxatie van € 2.800 – 3.500.
Een Chinees imari bord met een zgn. parasoldames-decor naar Cornelis Pronk is te dateren rond 1736 en getaxeerd op € 1.000 – 1.500.
Overigens is een belangrijk deel van het Chinese (export)porselein dit keer afkomstig uit de collectie van de Amsterdamse verzamelaar A.A. van den Berg-Bakker.
Onder het Yixing treft u twee prachtige theebussen met deksel, gedecoreerd met een draak omgeven door wolken op elke zijde, taxatie € 6.000 – 8.000.
Een belangrijke gouden Cirebon kris, afkomstig uit West-Java, 19e eeuw, is getaxeerd op € 1.200 – 1.500. Dit fraaie bewerkte, inlandse wapen heeft een zgn. Solo-greep terwijl het gevest en de schede bekleed zijn met goud.
Een groot formaat Russisch ‘feestdagen- icoon’ uit de vroeg 19e eeuw, toont ons dertien verschillende voorstellingen met betrekking tot de belangrijkste feestdagen binnen de Russisch-orthodoxe Kerk. Taxatie voor deze € 3.500 – 4.500.
Een monumentale, dikwandige Leerdam groen en helder glazen kom is ontworpen door A.D. Copier en draagt behalve diens signatuur de jaarletter V voor 1943. Taxatie voor dit unicum met een diameter van 34 cm is € 2.500 – 3.500.
Drie paarskleurige, charmante Gallé vaasje van omstreeks 1900, vervaardigd in Nancy, zijn getaxeerd op € 1.000 – 1.400.
Een stel goede Franse, vuurvergulde kandelaars, empire, is getaxeerd op € 1.700 – 2.000.
Een 18e eeuwse, Delfts aardewerk theebus van betrekkelijk groot formaat met een chinoiseriedecor is onder meer beschilderd met twee slecht gelijkende, naar beneden klauterende apen. Dat de Delftse schilder deze dieren zo naïef heeft afgebeeld maakt het alleen maar charmanter. Schatting: € 1.000 – 1.200 .
Een belangrijke staande klok gesigneerd Lamy a Hoorn is te dateren rond 1705. Taxatie voor dit uurwerk met maandklok en datum aanwijzing, in noten gefineerde kast: € 6.000 – 7.000.
Voor de horlogeliefhebbers is er een Cartier Pasha stalen chronogaaf herenhorloge met een taxatie van € 1.500 – 2.000.
Een fraaie Zaanse stoelklok uit de vroege 18e eeuw heeft een beschilderde wijzerplaat met cherubijntjes, dubbel slagwerk, wekkerwerk en gaand werk. Schatting: € 4.000 – 5.000.
Een 18 K gouden herenhorloge Cartier Panthère met briljant geslepen diamantjes en diamanten wijzerplaat is geschat op € 5.000 – 7.000.
Een 18 K witgouden entouragering met saffier en briljant geslepen diamanten heeft een taxatie van € 1.500 – 2.000.
Een eveneens witgouden ring, bolvormig en opengewerkt, met circa 92 achtkantig geslepen diamantjes en een grotere briljant geslepen diamant is getaxeerd op € 1.800 – 2.400.
Temidden van het zilver treft u een zeer zeldzame serie van zes Louis XVI kandelaars van de hand van de Amsterdamse meester Frederik Manicus II. Het meesterteken van Manicus, een volle maansgezichtje, is goed zichtbaar op de kandelaars afgeslagen. Twee exemplaren dragen de jaarletter G voor 1791 de andere vier een H voor 1792. Allen dragen bovendien het Haagse herkeur/lossingsteken van 1795, een IJ. Taxatie voor deze prachtige set: € 15.000 – 18.000.
Een paar monumentale ajour gezaagde zilveren kastanjevazen zijn vervaardigd door de Utrechtse meester T. C. Moot en dragen de jaarletter Z voor 1807. Taxatie voor beide eerste gehalte vazen: € 5.000 – 7.000.
Een serie van acht (!) eerste gehalte zilveren kandelaars, ditmaal vervaardigd door de Amsterdamse meester J.P. Arnoldi in 1873 is geschat op € 3.500 – 4.500.
Ook zal een compleet zilveren Art Deco koffieservies worden aangeboden. Het met coromandelhouten grepen en dekselknop gesierde servies is gemaakt door Van Kempen & Zonen in 1919 en heeft de bescheiden taxatie van € 1.500 – 2.500.
Voor de verzamelaars van optisch antiek is er een kavel van vier diverse perspectiefkastjes of theatertjes. Deze zijn vervaardigd omstreeks 1770 uit drie, met landschappen beschilderde ruiten die achter elkaar in een eikenhouten frame zijn geplaatst. Dergelijke perspectiefjes werden in een kijkkast met een lens aan de voorzijde en kaarsen aan de achterzijde gezet en boden de toeschouwer aldus een betoverende aanblik met een zeer realistische dieptewerking.
Taxatie voor deze 3D-schermen avant la lettre: € 1.500 – 2.000.
Charmant is een paar ‘Weens bronzen’ dwergpapegaaitjes. Deze fijn gemodelleerde en vervolgens beschilderde vogelplastiekjes zijn van oudsher zeer geliefd bij verzamelaars. Dit paartje is omstreeks 1900 vervaardigd en nu getaxeerd op € 2.800 – 3.200.
Diverse aantrekkelijke meubels tegen zeer schappelijke taxaties completeren deze veiling.

A silver tea caddy with hinged lid
Smooth model, wooden grip, key, the front with engraved English crest. On four ball feet.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 700

Oval with banding, wooden grip.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 750

A silver tobacco pot and matching silver brazier
Smooth, oval and scalloped corners. The tobacco pot with lid. The brazier with copper liner. On constricted foot with rounded corners. On black wooden base resting on four ivory ball feet.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 650

A three-part silver tea set
Comprising a lidded teapot, a sugar bowl with lid and a milk jug. Retail mark: A.D. Verschuur.

Taxatie € 700 - 900

A silver coffee set
Smooth and circular with coromandel wood handles and grip. Comprising a coffee pot, a sugar bowl, a milk jug, a spoon vase and an oval tray.

Taxatie € 1.500 - 2.500

A silver handle basket
Smooth and tub-shaped. The curved handle with edging. The rim of the basket with openwork leaf motif and beading. On constricted foot with rounded corners, also with beading. On four ball feet.

Taxatie € 1.000 - 1.500

Resultaat € 2.500

A silver teapot and a silver dish
The teapot smooth and circular. Part leather handle. On constricted circular foot. The dish smooth with curved and rounded corners.

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 700

A silver biscuit box and silver tray
Smooth with profiled lid. The tray with folded, somewhat curved rim. On four ball feet.

Taxatie € 800 - 1.200

Resultaat € 1.100

A silver biscuit box on silver tray
Smooth, the corners rounded. The rims with edging. Second grade, approx. weight 800 grams.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 700

A silver biscuit tin
Circular and smooth. The lid and underside with a total of three pearl rims.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 1.600

A silver tea caddy
Oval and smooth. Along the rim and the keyhole engraved banding. The lid and bottom with beaded edge.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 600

A silver bread basket
Oval. Openwork of part engraved floral motif and scrolls. On both sides a curved handle. On four curved feet.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 900

A pair of silver sauce boats, two silver dishes and a silver dish
Smooth, the scalloped rims with gadroons.

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 2.000

A 24-part silver and bone fish set
In original mahogany case with brass shield. Decorated with engraved fish and floral motif. One knife slightly different and marked: W.S. Savage & Co.

Taxatie € 600 - 800

Six-piece set of silver and mother-of-pearl cake cutlery, six-piece set of similar cheese cutlery and a case containing six silver and mother-of-pearl fish cutlery sets
In original cases.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 500

A pair of silver caster spoons, a caster spoon, a serving spoon and a basket with handle
The pair with oval, pierced work bowl. The single spoon with round, pierced work bowl with star motif. The serving spoon with rectangular bowl. The basket with folded and outlined rim, engraved floral motif and on four ball feet.

Taxatie € 600 - 800

A silver marrow scoop, two silver caster spoons, two various knives with silver handle and a knife with agate and bronze handle
The scoop smooth and plain. The caster spoons with oval, pierced work bowls and wooden handle. One knife with a lion and crest on the handle.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 260

Six sets of silver cutlery
Smooth. Forks with four tines. The spoons with oval bowl and rat-tail. The stem terminating in a 'pied de biche'. Approx. weight 782 grams.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 800

A silver porridge/serving spoon
Smooth, oval bowl.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 750

A series of eight silver candlesticks
Smooth and scalloped. Detachable bobeches on baluster-shaped stem. On bell-shaped circular foot.

Taxatie € 3.500 - 4.500

Resultaat € 3.800

A series of six silver candlesticks
Smooth and set with beaded rims. Detachable bobeche on vase-shaped candle holder. On tapering and fluted stem. On oval, profilled and hollow foot.

Taxatie € 15.000 - 18.000

Resultaat € 21.000

Four silver salts
Diabolo-shaped. Part smooth with raised decoration of flowers and vines. On the foot an engraved deer's head in a crown. One salt with the engraved initials: A B.

Taxatie € 1.600 - 2.000

Resultaat € 2.200

A four-part silver sirih set
Including a sirih leaf holder, two cups on circular foot and a box. Oval, funnel-shaped and on curved foot. Circular, on constricted circular foot. Hart-shaped with lid on a linked chain. All with raised floral decoration.

Taxatie € 1.500 - 2.000

Resultaat € 4.500

A pair of silver sugar casters
Smooth, vase-shaped, with twisted grip and openwork lid. Engraved family crest of the Johnstone Clan and motto: Nunquam non paratus. On constricted circular foot resting on a square base.

Taxatie € 700 - 900

A silver, niëllo decorated and part gilded belt
Buckle with floral motif and beaded rim. With fifteen oval links with depictions of buildings, crests and the Turkish 'tourgha' in a laurel wreath. 925/1000. Approx. weight 360 grams.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 550

A silver jardiniere, a pair of pepper casters, a pair of salts and a pair of mustard pots. Together with a pair of silver musterd spoons and a pair of salt spoons
In Louis XVI style with portrait medallions, garlands, egg-and-dart, and fluting. Pierced work, with blue glass liners.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 650

Four silver salts with four matching spoons
After 18th century example in the form of an oval wine cooler. Clear glass liners with cut lozenges on the bottom. In original case with retail mark: A. Gaillard 186 bd de la Sauviniëre Liège.

Taxatie € 600 - 800

Three various silver goblets, a silver mustard pot and a miniature silver jug
The first with folded rim. Smooth with engraved floral motif. On constricted circular foot. The Amsterdam goblet smooth with folded rim. The Parisian goblet with banding and the inscription A M. The mustard pot acorn-shaped with hinged lid. The jug smooth

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 1.400

A pair of silver mustard pots with gilded liners and two silver gilt spoons and four matching salts with four part gilt silver spoons
The mustard set circular with smooth lid on which a stylised fruit as grip. Separate gilded liners. The rim with palmettes. On three 'retour d'Egypt' feet. The salts identical but without lid and slightly smaller. Approx. weight 1210 grams.

Taxatie € 1.200 - 1.500

A pair of silver chesnut vases
In the form of a classical urn. The lid constricted with engraved rim, a ribbed fruit as grip. The vase with openwork of flowers and vines, palmettes and ovals. Along the upper rim and base an engraved band. On both sides a curved handle set with edging.

Taxatie € 5.000 - 7.000

An engraved silver goblet
Smooth, with engraved foliage and strapwork with three medallions. One with the depiction of a standing woman, the other two with an elegant gentleman, all in 17th century dress. On flat foot with cable-cord rim. In the bottom the inscription: I P.

Taxatie € 700 - 900

Resultaat € 2.400

A miniature silver mirror
In rectangular frame with rounded top. With hinged stand.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 2.100

A silver tobacco box
Oval, the lid and underside with a cartouche amidst folliage and strapwork. The sides smooth. Top and bottom with edging.

Taxatie € 600 - 800

Resultaat € 550

A silver lodderein box, a silver pill box and a miniature silver rocking chair
The lodderein box in the form of a cabinet. The front with the caption: Dit kabinet heb ik vandoen het is alweer een nieuw fatzoen. The pill box circular with a chinoiserie decoration. The chair with openwork back and seat.

Taxatie € 600 - 800

A 14 carat white gold flexible bracelet with sapphire and diamond

Taxatie € 1.400 - 1.800

An 18 carat white gold ring with sapphire and diamond

Taxatie € 1.500 - 2.000