• 460 - Moderne & Hedendaagse Kunst

    Veiling: Maandag 8 juni 2015, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 5 t/m zondag 7 juni, van 10 tot 17 uur

    Deze veilingmaand zal van start gaan met een zeer uitgebreide veiling van Moderne & Hedendaagse Kunst. De geselecteerde schilderijen en werken op papier zijn aangevuld met een aantal vooraanstaande collecties, waaronder diverse sculpturen, een verzameling CoBrA-kunst en werken afkomstig uit de nalatenschap van Anton Pieck.

    De veiling zal van start gaan met een prachtige sculptuur uit 1898 door George Minne, getiteld Le petit blessé. Dit bronsje van 25 cm behoort tot het vroege oeuvre van deze kunstenaar, wat volgens critici de meest authentieke en bezielde beelden bevat. Taxatie € 3.000 - 5.000.

    Zeer gezocht, ook in Amerika en Canada, zijn de werken van de hand van Rien Poortvliet. Met name lot 5, Duellerende edelherten, toont zijn sprookjesachtige verbeelding van het bosleven. Beide schilderijen zijn afkomstig van familie van de kunstenaar en worden u aangeboden met de aantrekkelijke taxaties € 4.000 - 5.000 en € 1.000 - 2.000.

    Opvallend is de hoeveelheid werken afkomstig van kunstenaars van de Bergense School. Naast Colnot, Le Fauconnier, Wiegman en Gestel is Harrie Kuijten vertegenwoordigd met maarliefst vier schilderijen afkomstig uit een Belgische particuliere collectie. Lot 13 verbeeldt Porte Saint-Martin, een zeer geliefd onderwerp van deze kunstenaar, welke u zich zelf in oude Parijs laat wanen. Taxatie € 4.000 - 6.000.
    Lot 17, Zonnige dag op het strand, is een uiterst fleurig werk, welke door zijn krachtige en korte penseelstreken de kundigheid van deze kunstenaar toont. Taxatie € 5.000 - 8.000.

    Indrukwekkend is de collectie werken op papier door Anton Pieck. Deze zes, behorende tot zijn beste werken, zijn immer in familiebezit gebleven en dienden als voorbeeld voor veel van zijn overige werk. Lot 35 toont het Poppentheater op de Dam, dat een duidelijk tijdsbeeld schetst door de aanwezige handpoppen in de kraam van P. de Haan van de 2e Anjeliersdwarsstraat. Taxatie € 2.000 - 3.000.
    Een ander prachtig stadsbeeld ziet u in lot 37, Schreierstoren, Amsterdam. Ook hier geven de vele figuren en de omliggende architectuur een levensechte verbeelding, op de door Pieck zo kindvriendelijke wijze. Ook deze aquarel sierde een van de kalenders van Anton Pieck. Taxatie € 6.000 - 8.000.
    Lot 38 behoort tot de grootste werken van zijn hand, met een formaat van ruim 43 x 49 cm. Het bezoek aan de kruidenier is zodanig in detail uitgewerkt, dat u zich haast in dit sprookje waant. Taxatie € 8.000 - 10.000.

    Van internationale allure is lot 41, Portrait de femme, door Kees van Dongen. Deze tekening in pen, inkt en potlood op papier heeft onderdeel uitgemaakt van de collectie Jacques en Galila Hollander en zal worden opgenomen in de door het Wildenstein Institute te voltooien oeuvrecatalogus. Dit zeer typerende vrouwenportret, gekenmerkt door haar grote dromerige ogen, kleine mond en lange hals, wordt u aangeboden met een taxatie van € 25.000 - 30.000.

    Onder de CoBrA-kunstenaars vindt u diverse werken door Corneille, waaronder een museaal schilderij uit 1964. Dit lot 44, Solo de piano pour un printemps, werd vanuit het atelier te Parijs verzonden naar Kopenhagen om deel te nemen aan de Kunstforeningen in 1971. Via een veiling bij Bruun Rasmussen in 2008 vond het zijn weg naar Nederland. Dit werk, met zijn prachtige herkomst, heeft een taxatie van € 25.000 - 35.000.
    Van later datum is lot 47, bestaande uit zes tekeningen op papier, welke dienden voor de later uitgebrachte lithografische serie Salomé. Deze zes werken worden vergezeld van het gelijknamige boek inhoudende de lithografieën, welke verscheen in een oplage van 100. Taxatie € 4.000 - 5.000.
    Van zijn collega-kunstenaar Lucebert treft u ondermeer lot 58, een grootformaat schilderij uit 1968. De vennoten werd via Turijn verhandeld en maakte onderdeel uit van een indrukwekkende particuliere collectie in Portugal. Deze wordt u nu aangeboden met een taxatie van € 8.000 - 12.000.

    Van de hand van Eugène Brands zijn zeven werken in de catalogus opgenomen, waaronder drie werken in olieverf op doek. Het vroegste werk, lot 67, stamt uit 1956 en toont de overgang van zijn academische werk naar het latere zo bekende abstracte. Dit figuratieve schilderij, Double portrait, heeft een taxatie van € 5.000 - 8.000.

    Voor liefhebbers van de Zerobeweging bieden wij tal van werken. Jan Schoonhoven is gerepresenteerd met twee tekeningen in inkt op papier en Armando met zijn befaamde Der Baum. Naast de werken door Herbert Zangs, vindt u in deze veiling lot 85 door Jaap Egmond. Cent moulins uit 1971 behoort tot zijn best uitgewerkte papier-maché reliëfs vanwege de complexe mathematische structuren die anderzijds zo rond en vriendelijk aandoen. Taxatie voor dit stuk € 4.000 - 5.000.

    Een naam die niet meer kan ontbreken aan deze veilingen is de ook internationaal zeer gewaardeerde Carolein Smit. Lot 115 (Baby) en lot 116 (Baby-haasje) zijn beide meer dan 50 cm hoog en uitgevoerd in de voor haar typerende geglazuurde keramiek. Laatstgenoemde is voorzien van een haasje en parelarmbandje, maar beide zijn even fascinerend. Taxaties € 3.500 - 5.000 en € 4.500 - 6.500.
    Onder de overige sculpturen vindt u werken door Perlmuter, Couzijn, Spronken, Roulin, Arma, Bordwolf, Dado, Blank, Den Hartog, Wackers, Coquillay, Van Kralingen, Claus, Kortekaas, d’Haese, Wolkers en Jonk.

    Uiterst gewild zijn de werken door Joseph Klibansky, hier vertegenwoordigd met lot 173. Deze Persepolis uit 2008 verbeeldt de stedelijke architectuur, een terugkerend thema in het werk van Klibansky. Dit unicum neemt dan ook een belangrijke plaats in binnen het oeuvre van de kunstenaar en vormt de oorsprong voor zijn vele stadsgezichten. Taxatie € 6.000 - 10.000.

    De veiling zal worden afgesloten met een aantal fotografische werken, waarvan lot 174 het geroemde werk John Lee’s hand door Anton Corbijn betreft. Zijn voorlaatste solotentoonstelling werd in 2000 georganiseerd in het Groninger Museum, waar dit werk de wand sierde. De indrukwekkende gelatine zilverdruk, ooit aangeschaft bij Torch Gallery te Amsterdam, wordt u aangeboden met een taxatie van € 4.000 - 6.000.