• 433 - Moderne & Hedendaagse Kunst

    Veiling: Maandag 17 juni 2013, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 14 t/m zondag 16 juni, van 10 tot 17 uur

    Ook dit voorjaar bieden wij u geruime keus aan Moderne & Hedendaagse kunst. De veiling, op maandag 17 juni a.s., bevat maar liefst 155 werken van nationale en internationale befaamde kunstenaars. Zo leidt de catalogus u van Haagse School tot Bergense School en vervolgens van Pop Art tot Nul-beweging, CoBrA en Realisme. De collectie is aangevuld met een serie fotografie en bijzondere sculpturen.

    Wij starten de veiling met een prachtig portretje van de hand van Karel Wiggers, getiteld ‘Kind met gele hoed en bloemetjes in de hand’. Het paneeltje, ooit aangeschaft bij Galerie Van der Vlist te Leiden in 1975, is een uiterst verfijnd ovaal werk, dat alle typische ‘Wiggers’-elementen bevat. Taxatie € 2.000 – 3.000.

    Ook zijn maar liefst drie schilderijen door Ferry Slebe opgenomen, waarvan lot 2, ‘Hommage aan Van Dongen’, de meest opvallende is. Deze uiterst kleurrijke elegante dame met ontblote borst doet inderdaad denken aan de jaren ’20 in een eigentijdse setting. Taxatie € 1.500 – 2.000.

    Lot 6 is door Herman Berserik geschilderd en getiteld ‘Badstrand’. Het schilderij uit 1962 is voorzien van een originele omlijsting en toont zijn meest geliefde onderwerp. Taxatie € 4.000 – 5.000.

    Intrigerend zijn de zeven werken door Jan van Heel, alle afkomstig uit een indrukwekkende particuliere collectie. Ondanks het feit dat deze ieder zeer typerend zijn voor zijn hand, tonen deze ook de ontwikkeling van de meester in 30 jaar tijd. Het grootste schilderij is lot 11, ‘Terra Roja, dorp in Spanje’ uit 1966, welke met zijn formaat van ruim 120 x 100 cm een verbluffende indruk achterlaat. Taxatie € 2.000 – 3.000.

    De laatste Haagse Scholer in deze veiling is Harm Kamerlingh Onnes, vertegenwoordigd met lot 18. ‘Glas met bloemen’ is gedateerd 1947 en heeft drie jaar later de tentoonstelling in het Stedelijk Museum de Lakenhal te Leiden gesierd. Taxatie € 1.000 – 2.000.

    De Bergense School wordt gerepresenteerd door drie van de meest prominente leden, te weten Arnout Colnot, Dirk Filarski en Jan Altink. Van laatstgenoemde is lot 30, ‘Zomers landschap’, een prachtig doek afkomstig uit de bijzondere collectie van prof. dr. W.H. Brummelkamp en mevrouw H.E. Brummelkamp-van Joost. Taxatie € 4.000 – 6.000.

    In deze veiling bieden wij u maar liefst twee werken door Gerrit Benner, waarvan de eerste, lot 31, een ‘Strand’ toont. Het werk gemaakt eind jaren ’70, toont de kundigheid van de kunstenaar door de haast simpele en vlotte penseelstreken op het papier waarmee zowaar een uitgebreid landschap wordt gecreëerd. Taxatie € 7.500 – 9.000.

    Het andere werk, voorstellende ‘Blauwe paarden’, is reeds in 1954 geschilderd in olieverf op papier. De zes paarden lijken om elkaar heen te dansen en hebben ondanks hun sierlijkheid toch sterk geometrische vormen. Taxatie € 10.000 – 15.000.

    Bijzonder is lot 33, het ‘Vrouwenhoofd’ door Hendrik Nicolaas Werkman. Dit sjabloon uit 1941 is door de huidige eigenaar verkregen uit de collectie Piet & Ida Sanders, die het op hun beurt van de familie van de kunstenaar hadden verwerft. De afgebeelde stelt Fie Werkman, de dochter van de kunstenaar, voor en werd getoond in het Stedelijk Museum Amsterdam in 1945. Taxatie € 3.000 – 5.000.

    Door Jan Sluijters is lot 34, voorstellende een ‘Portret van een elegante vrouw’. De geportretteerde was een dierbare vriendin van de kunstenaar, wat ook blijkt aan de uiterst sierlijke wijze waarop zij is afgebeeld. Zo draagt zij een knap gewaad, veel juwelen en een voornaam hoedje en kijkt zij met een ondeugende blik de kamer in. Het schilderij is gedateerd 1952, nog geen vijf jaar voor de dood van de schilder. Pas later bleek uit briefwisselingen hoe dierbaar hun vriendschap was geworden en hoe verheugd de geportretteerde was dat zij en haar dochter op doek werden vereeuwigd. Taxatie € 9.000 – 12.000.

    Naast de vele schilderijen en aquarellen, treft u ook diverse werken in oplage in deze catalogus. Zeer betaalbaar zijn de vier drukken door Kees van Dongen, alle even decoratief en vrouwelijk. Lot 43 werd uitgegeven als advertentiebijlage bij Les Feuillets d’Art in 1920. Het hier afgebeelde ‘Rimmel’ is nog altijd een populair cosmeticamerk. Taxatie € 1.500 – 2.500.

    Van de hand van Roy Lichtenstein vindt u maar liefst 3 lots, alle gesigneerd en verkerend in goede staat. De eerste, het coverlot, is de uiterst gewilde ‘Shipboard Girl’ uit 1965. Door een Spaanse collectioneur aangeschaft bij Christie’s New York in 2006, heeft de litho, lot 45, nu zijn weg naar Amsterdam gevonden. Taxatie € 10.000 – 15.000.

    Voor de koningsgezinde onder u is lot 48 een must om aan te schaffen. Onze voormalige koningin, Prinses Beatrix, werd in 1985 op memorabele wijze vastgelegd door Andy Warhol. Deze ‘Reigning Queen’ is gesigneerd en genummerd 40/40 en komt uit een prachtige bedrijfscollectie. Taxatie € 10.000 – 15.000.

    Marlene Dumas wordt niet voor niets Nederlands beste exportproduct genoemd. Ondanks geboren in Zuid-Afrika, woont zij inmiddels al zo lang in Nederland dat wij haar als Nederlandse zijn gaan beschouwen. Lot 52, ‘Being Held’, is een zeer typerend werk van haar hand door de gewassen inkttechniek en draagt de datering 1989. Taxatie € 4.000 – 6.000.

    In deze veiling worden diverse foto’s aangeboden, zo bieden wij u werken door Pépé Smit, Daniëlle Kwaaitaal, Govert de Roos, Ira Vinokurova en Jasper de Beijer. Indrukwekkend is de ‘oudere’ fotografie door bijvoorbeeld Michael Joseph. Deze goede vriend van de Rolling Stones maakte ondermeer de cover van het album Beggars Banquet in 1968, waarvan wij u hier niet alleen de originele foto aanbieden maar ook het contact sheet van deze shoot. Op de foto van de hoes, lot 57, staan de Stones in zwerverskleding aan een banket gezeten omringd door een hond en enkele katten; een letterlijke interpretatie van de albumtitel. Taxatie € 1.000 – 2.000.

    Spannend is de unieke sculptuur door Karel Zijlstra, lot 70, in brons op hardstenen voet. Deze ‘Reflectie’ stamt uit 1998 en toont de contrasten waar deze kunstenaar immer mee worstelt. Taxatie € 2.000 – 3.000.

    Van Aart Lamberts zijn drie werken opgenomen, waarvan lot 74, ‘Wachters’, het vroegste werk is. Lamberts creëerde dit brons op 30-jarige leeftijd en heeft zijn werk altijd in dezelfde stijl voortgezet. Taxatie € 3.500 – 4.500.

    Verheugd zijn wij over de twee sculpturen door Arthur Spronken, lot 83 en 84. Kenmerkend is de dynamiek van deze paarden, waarbij de benen slechts in aanzet te zien zijn en de beweging enkel in de torso plaatsvindt. Ondanks het verschil in grootte hebben beide dezelfde uitgesproken houding en verklaart dit de populariteit (inter)nationaal van het oeuvre van Spronken. Taxatie € 3.000 – 5.000 / € 5.000 – 8.000.

    Ook zullen twee vroege werken door Bram Bogart onder de hamer komen, beide afkomstig uit de collectie van de oud-directeur van de Rotterdamse Bank te Delft, die de werken zelf van de kunstenaar verkreeg. Het ‘Stilleven’, lot 100, stamt uit ca. 1951 en is voorzien van originele omlijsting. De onlangs overleden kunstenaar gebruikte 50 jaar later nog dezelfde pasteuze materieverf op jute als favoriet materiaal. Taxatie € 10.000 - € 15.000.

    Liefhebbers van grote schilderijen kunnen hun hart ophalen aan lot 110, door Cole Morgan. Deze ‘Acrobat 3’ uit 1993 is een wel zeer vol uitgewerkt voorbeeld van zijn oeuvre; de vele details zijn pas over een periode van tijd toegevoegd aan het werk, tot het moment dat Morgan het voldane gevoel kreeg en dit project was afgerond. Taxatie € 6.000 - € 10.000.

    Een Nederlandse naam die uiteraard niet kan ontbreken in een veiling als deze is Herman Brood. Lot 111, de eerste van twee werken, bestaat uit vier houten panelen welke voor de renovatie van discotheek Escape op het Rembrandtplein te Amsterdam als constructieplaten waren geplaatst. Brood beschilderde deze om toch een levendige sfeer te creëren in de bouwkeet van de plek welke hij zo graag bezocht. ‘Sky king’ toont een geanimeerd tafereel van dansende mensen en een paard in de uitgaansscene van Amsterdam. Taxatie € 3.000 - € 5.000.

    Dezelfde cartooneske benadering van het leven wordt verbeeld in de drie werken door Anton Martineau. Het grootste werk van zijn hand, lot 115, toont ‘De schilder en zijn model’ uit 1979 en is afkomstig van Galerie Willy Schoots te Eindhoven. Taxatie € 1.500 – € 2.500.

    Afkomstig uit familiebezit zijn lots 137 – 139 door Jan Jordens, vervaardigd in de laatste jaren van zijn leven, nadat hij had gebroken met zijn collega kunstenaars van De Ploeg. Zichtbaar is de eigen weg die de kunstenaar nu besloot te bewandelen, waarbij hij zich onttrok van het onbewust opgelegde gemeenschappelijke gedachtegoed en spannend zijn deze composities in aardkleuren zeker te noemen. Taxaties € 1.000 - € 2.000.