• 425 - Moderne & Hedendaagse Kunst

    Veiling: Maandag 26 november 2012, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 23 t/m zondag 25 november, van 10 tot 17 uur

    De najaarsveiling van maandag 26 november a.s. geeft een zeer gevarieerd aanbod van moderne en hedendaagse schilderijen en beeldhouwwerken. U vindt er een goed overzicht van de ontwikkeling van kunststromingen van de afgelopen 100 jaar met onder meer impressionistische aquarellen, luministische schilderijen, CoBrA kunst en magisch realistisch werk.

    De als eerste te veilen zeven werken zijn van Eugène Brands, variërend van een schilderij van zijn hand gedateerd 1958 tot een werk op papier uit 1995 (taxaties tussen € 800 - 3.000).
    Zijn tijdsgenoot, Ger Lataster, wordt vertegenwoordigt door vier schilderijen, alle afkomstig uit een voorname particuliere collectie en met veilingtaxaties van € 750 - 3.500.
    Abstracter zijn de schilderijen door Willem Hussem uit het midden van de vorige eeuw. Lot 12 is geschilderd op jute en heeft een formaat van ruim 100 x 130 cm en is aangeschaft bij Galerie Nouvelles Images te Den Haag waar het geschilderd werd in 1960. De taxatie voor dit grootformaat schilderij is € 3.000 - 5.000. Een kleiner werk, lot 13, stamt uit 1954 en werd door de huidige eigenaren als huwelijkscadeau verkregen uit het atelier van de kunstenaar in 1969. Geschatte veilingopbrengst: € 2.500 - 3.500.
    Diverse CoBrA kunstenaars zijn vertegenwoordigd in deze veiling. Zo zijn lot 14 en 15 van de hand van Theo Wolvecamp. Lot 14, een compositie op papier, en lot 15, een schilderij uit 1954, werden door de huidige eigenaren direct van de kunstenaar verkregen.
    Post-CoBrA kunstenaar Guillaume Lo-A-Njoe schittert met drie lots in deze catalogus, waarbij lot 17 duidelijke inspiratie van Marc Chagall toont (taxatie € 1.000 - 1.500). Karel vervaardigde lot 20; een elegante, maar opvallende gouden geëmailleerde broche/hanger. Dit sieraad, voorstellende ‘Kinder clown’, is ingelegd met diamanten en heeft een geschatte veilingwaarde van € 10.000 - 15.000. Een heel ander werk van zijn hand is lot 21, een handmatig met aquarel ingekleurde lichtdruk op papier getiteld ‘De blijde en onvoorziene week’. Dit op € 800 - 1.200 getaxeerde kunstwerk is afkomstig uit een set van zeven geïllustreerde gedichten, die Appel en Hugo Claus eind 1950 samen maakten.
    Van Pierre Alechinsky bieden wij u een aquarel met collage op papier, getiteld ‘Reçu’. Dit lot 25 stamt uit 1978 en heeft een schatting van € 2.000 - 3.000.
    Verder zult U werken aantreffen van kunstenaars als Jan Sierhuis, Anton Rooskens en Corneille.
    Onder de sculpturen vindt u een prachtig brons van bijna 180 cm hoog door Karel Zijlstra (lot 32). Dit unicum, getiteld ‘Tryphina’, voldoet aan haar beschrijving door het statige, doch kwetsbare vrouwfiguur. Het object is zeer conservatief getaxeerd op € 2.500 - 3.500. Nooit eerder hebben wij een werk door de Amerikaan Jon Kuhn ter veiling aangeboden. Lot 36 is zeer typerend voor zijn hand, waarbij het optische glas (verlijmd, geslepen en gepolijst) steeds weer een nieuwe werking met het aanwezige licht aangaat. Taxatie € 1.500 - 2.500.
    Uniek is het glaspaneel door Joop van den Broek (lot 39), de Amsterdamse glazenier. De veelkleurige glasappliqué uit 1966, toont de kundigheid van deze pionier op het gebied van glaslijmen. Het enorme kunstwerk van ruim twee meter breed heeft een schatting van € 1.500 - 2.500.
    Van de hand van Wim Rijvers is er lot 42, getiteld ‘Invasie’ uit 1980. Dit unieke stuk is gemaakt met de cire perdue-methode, waarbij de wassen mal verloren gaat, maar de sculptuur uiterst gedetailleerd tot stand komt. De drie bronzen zijn geplaatst op een hardstenen plateau en het geheel heeft een schatting van € 1.500 - 2.500.
    Ap Verheggen wordt vertegenwoordigt met maar liefst drie wijnranksculpturen, alle vernoemt naar vooraanstaande wijnhuizen. De kunstenaar gebruikt voor dit soort werk een originele wijnrank, welke hij in gips plaatst. Na het uitbranden van de houten wijnrank, wordt de ontstane ruimte gevuld met vloeibaar brons. Hierdoor is elk van deze sculpturen steeds een uniek stuk. Taxaties voor de drie variëren van € 1.500 - 3.000.
    Een laatste sculptuur die wij onder uw aandacht willen brengen is het schitterende ‘Paard’, lot 50, door Arthur Spronken, een specialist op het gebied van paarden in de beeldhouwkunst. Dit exclusieve brons is geschat op € 5.000 - 8.000.
    Intrigerend is het verschil in stijl van lot 51 en 52, van Reinier Lucassen. Vergelijking van beide werken toont hoe deze kunstenaar zich de afgelopen 30 jaar heeft ontwikkeld. Desalniettemin zijn beide werken stilistisch zeer herkenbaar van zijn hand qua compositie en vlakverdeling. De veiling bevat drie werken door Lucassen, taxaties variëren van € 1.500 - 5.000.
    Assemblages in omlijsting vindt u onder meer door Jeroen Henneman, Jiri Kolár, Julia Winter en Herbert Zangs. Allen kunstenaars die een compleet eigen wijze hanteren om het oog van het publiek te ‘triggeren’.
    Door de onlangs overleden Bram Bogart, treft u lot 65, een grootformaat compositie uit 1990. In tegenstelling tot zijn vaak primaire kleurgebruik, heeft de kunstenaar hier gebruik gemaakt van haast pastelkleurige olieverven. Afkomstig uit een bekende particuliere collectie en ooit aangekocht bij Galerie Willy Schoots te Eindhoven, biedt dit werk u een goede koop met een taxatie van € 4.000 - 6.000. Groots is het verschil met de vroegere werken van zijn hand, lot 66 en 68. Het laatste is een academisch stilleven van een herfstig boeket met Lampionplant met een taxatie van € 800 - 1.200.
    Spannend is de constructie van lot 75 door Leopoldo Novoa. Deze ‘Espace sable occupé’ toont de vooruitstrevendheid van de kunstenaar, die in 1976 dit driedimensionale werk creëerde. Ooit aangeschaft bij Galerie Nouvelles Images te Den Haag, bieden wij het nu aan met een schatting van € 3.500 - 5.500.
    Voor verzamelaars van internationale grafiek, adviseren wij u lot 80 door Joan Miró nader te bekijken. Deze kaft van de uitgave Derrière Le Miroir stamt uit 1970 en was gewijd aan de toenmalige expositie van 53 sculpturen door Miró bij de befaamde Galerie Maeght. De kleurenlitho is niet alleen door de kunstenaar gesigneerd, maar ook versierd met verschillende tekeningen. Het werk is afkomstig uit de voormalige collectie van de neef van de kunstenaar Marc Chagall en heeft geschatte een veilingwaarde van € 3.000 - 5.000.
    Het daaropvolgende lot is de ‘Cow Triptych (Cow Going Abstract)’ door Roy Lichtenstein. Dit spetterende drieluik is internationaal zeer gezocht en behoort tot de meest geliefde Pop Art voorstellingen. Deze wordt u aangeboden met een taxatie van € 2.000 - 4.000.
    Maar ook ‘Hamlet and Ophelia’ door Louise Bourgeois (lot 83) is van internationale bekendheid. Deze kleurenlitho, van ruim een meter breed, toont de progressiviteit van deze vrouwelijke kunstenaar geboren in 1911. Deze speelse afbeelding staat aangeboden voor € 3.000 - 5.000.
    Van de hand van James Ensor is lot 84, een voorstudie voor ‘Gluttony (La gourmandise)’, één van de acht etsen uit de portfolio ‘The Deadly Sins’, uitgegeven in 1904. Dit werkje in inkt, potlood en kleurpotlood op papier, is gedateerd 1898. De taxatie voor dit lot van de vernieuwer van de moderne kunst in België is € 10.000 - 15.000.
    Een ander werk op papier is lot 85 door Maria Marevna, voorstellende een muzikale compositie. Zeer typerend voor haar hand is deze combinatie van pointillisme en kubisme, een stijl welke zij zelf Dimensionalisme noemde en waarin invloeden van Lhote en Picasso herkenbaar zijn. Taxatie voor dit werk: € 3.000 - 5.000.
    Voor de liefhebbers van Realisme, biedt de catalogus u een indrukwekkende collectie werken door Ben Snijders, Michiel Schrijver, Jos Aanraad, Karel Sirag, Adriana van Zoest en Henri Bol, allen zeer aantrekkelijk geprijsd en in uitmuntende conditie.
    Door de oprichter van De Ploeg, Jan Altink, vindt u lot 103, voorstellende boerderijen bij Groningen met een taxatie van € 3.000 - 5.000. Zelden treft u zo’n verfijnde en panoramische voorstelling van zijn hand.
    De eerder opgerichte kunststroming de Bergense School, wordt vertegenwoordigd door Dirk Filarski met een schitterend schilderij getiteld ‘Wildhorn’. Het op € 12.000 - 15.000 getaxeerde werk is gedateerd 1916 en behoort zonder meer tot zijn knapste stukken.
    De catalogus bevat een ruim assortiment werken, welke kunnen worden gerekend tot de Haagse School. Zo vindt u schilderijen door onder andere Ferry Slebe, Jan van Heel en Willem Hussem.