• 415 - Moderne & Hedendaagse Kunst

    Veiling: Maandag 4 juni 2012, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 1 t/m zondag 3 juni, 10 tot 17 uur

    Vanaf begin juni zullen wij een vijftal veilingen organiseren. De eerste daarvan is de halfjaarlijkse veiling Moderne & Hedendaagse Kunst. Met trots presenteren wij u een exclusief, zeer gevarieerd aanbod. De catalogus leidt u van werken uit de vroeg 20ste eeuw tot objecten van zeer recente makelij.

    De veiling start met een indrukwekkende collectie druksels door Hendrik Nicolaas Werkman. De 23 gestencilde uitgaven zijn in excellente staat en geven een mooi overzicht van zijn vooruitstrevende drukwerk uit de Tweede Wereldoorlog. (Taxatie € 800 - 1.500)
    Onder de internationale prints vindt u onder meer ‘Sunrise’ uit 1965 door Roy Lichtenstein, maar ook ‘Five Paint Brushes’ uit 1973 door Jim Dine. Eén van de hoogtepunten betreft ‘La femme au fauteuil’ door Pablo Picasso. Deze kleurenlitho uit 1947 is in rood gesigneerd en verscheen destijds in een beperkte oplage van 50 stuks. (Taxatie € 10.000 - 15.000)
    Ook zullen diverse werken van CoBrA-kunstenaars worden aangeboden. Naast Karel Appel, Carl-Henning Pedersen en Corneille, vindt u een zeldzaam schilderij op doek van de hand van Lucebert. Met de titel ‘Zij die eens schoon was’, toont deze kunstenaar zijn moderne visie en zijn krachtig palet. Dit werk en diverse anderen zijn afkomstig uit de collectie van de heer en mevrouw Poelstra-Nanninga, twee gepassioneerde verzamelaars, die een hoogwaardige collectie opbouwden vanaf het midden van de jaren ’70. (Taxatie € 4.000 - 6.000)
    Werken door onder andere Pieter Defesche, Gerrit Benner en Eugène Brands, leiden de weg naar het indrukwekkende schilderij ‘Paysage au voyeur’ door Maurice Wyckaert. Het zeer typerende kleur gebruik in combinatie met de vlotte techniek maken dit geliefde onderwerp van zijn hand tot een van de topstukken uit de collectie. (Taxatie € 5.000 - 8.000)
    Van de hand van Edgar Fernhout komt ‘Landschap met twee bomen’ uit 1943 onder de hamer. Het groot formaat werk heeft internationale allure door de fotografische verfijning waarmee de natuur is weergegeven. (Taxatie € 6.500 - 8.500)
    Voor liefhebbers van vroeg 20ste eeuwse topografische werken bieden wij u ‘Gezicht op het Kuhrhaus te Scheveningen’ door Cor Noltee, ‘Gezicht op de Montelbaanstoren’ door Jan Knikker jr., ‘Boulevard in Oostende’ door Frans Smeers en ‘Brouwershaven’ door Dirk Hidde Nijland.
    Uit dezelfde periode stamt het paneel door Jozef Israëls, getiteld ‘Vislopers in Zandvoort’. Dit is een werk van grote kwaliteit en met een indrukwekkende herkomst. De kustgezichten door Israëls zijn altijd erg geliefd geweest vanwege het aantrekkelijke kleurgebruik en de realistische verbeelding van zijn tijd. Dit schilderij toont jonge vislopers, kinderen nog, die dagelijks lange afstanden aflegden bepakt met vele kilo’s vis. Zij ontvingen deze op het strand, waarna zij, meestal blootsvoets, van huis naar huis trokken om zo de vangst te verkopen. (Taxatie € 6.000 - 10.000)
    Lichte, open landschappen vindt u in deze veiling van de hand van Co Breman, maar ook door Dirk Smorenberg. Van de laatstgenoemde zijn zelfs twee schilderijen opgenomen. Beide tonen het onderwerp waar de kunstenaar zo geroemd om is; ‘Waterlelies in de Loosdrechtse Plassen’.
    Ook de Haagse School zal goed vertegenwoordigd zijn. Door Herman Berserik is het werk getiteld ‘Scheepje aan de Schelde’. Bijzonder aan dit object, ooit aangekocht bij Kunsthandel M.L. de Boer, is dat het is vergezeld van het afgebeelde scheepsmodel. Zoals niet gebruikelijk bij Berserik, is dit werk voorzien van een prachtig handgeschreven etiket.
    Evenmin onbelangrijk is een portret door Karel Wiggers. Dit kindje met oranje hoed toont de figuratieve kracht in het naïeve realisme van deze meester. (Taxatie € 3.000 - 4.000)
    De veiling zal eindigen met een vijftal werken door Willem Hussem, gemaakt in zijn sterkste periode, tussen 1954 en 1970.
    Voor liefhebbers van grote objecten bieden wij u het schilderij ‘Perséphone, le retour du printemps’ door Alphons Freijmuth. De nog altijd actieve kunstenaar maakte dit schilderij van twee en een halve meter breed in 1998. (Taxatie € 3.000 - 5.000)
    Van de hand van Herman Brood is er het werk ‘Hij vond geluk in ut vaderschap’ uit 1987 van ruim 450 cm breed, bestaande uit drie beschilderde doeken. Brood maakte deze wandschildering ter gelegenheid van de heropening van de geluidsopnamestudio van Stichting Popmuziek Nederland, op de Wibautstraat 214 te Amsterdam. (Taxatie € 3.000 - 5.000)
    Een kunstenaar die niet kan ontbreken in een veiling als deze is de altijd gedreven Theo Mackaay. Van hem treft u in deze catalogus zes sculpturen, variërend van formaat en onderwerp.
    Onder de hedendaagse kunst zijn diverse fotografen vertegenwoordigd, waaronder Neerlands trots Desirée Dolron en Ruud van Empel, maar ook opkomend Belgisch fotograaf Spank Moons.
    Van Lucio Fontana is er het werk ‘Concetto spaziale’; geperforeerd zilverpapier voorzien van balpen. (Taxatie € 3.000 - 5.000)
    Armando is vertegenwoordigd met twee herkenbare schilderijen, ‘Landschaft’ en ‘Die Leiter’. Beide tonen de combinatie van oude triestheid in tegenstelling tot de vernieuwing. De kunstenaar die zo befaamd is geworden door zijn schuldige landschap, voert ook in deze werken dat onderwerp door.
    Van de onlangs overleden kunstenaars Bram Bogart, Ger Lataster en JCJ Vanderheyden zullen diverse werken onder de hamer komen. De schilderijen geven de ontwikkeling weer van deze kunstenaars door de jaren heen. Het werk door Vanderheyden siert de cover van de catalogus, waarmee een eerbetoon aan deze belangrijke Nederlandse kunstenaar wordt gebracht.