• 413 - Het Europese Interieur

    Veiling: Maandag 2 april 2012, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 30 maart t/m zondag 1 april, 10 tot 17 uur

    Op 2 april aanstaande zal AAG weer een belangrijke antiekveiling houden onder de titel ‘Het Europese Interieur’. Zoals gebruikelijk is er weer een gevarieerd en met zorg samengesteld aanbod van porselein, aardewerk, zilver en juwelen, klokken en horloges, meubelen en varia. Alles uiteraard weer in de hoge kwaliteit die u van ons gewend bent. We noemen u hieronder enkele hoogtepunten:
    Zo vindt u bij het Chinese porselein een curieuze serie van zes Chine de Commande, Kangxi borden, gedecoreerd met een gezicht op Zandvoort. Deze borden staan beschreven in Howard & Ayers’ China for the West, Volume I, no. 32. Taxatie € 1.500 - 1.800.
    Een paar prachtige, eveneens Chine de Commande borden met het alliantiewapen de Neuf en van Colen zijn te dateren rond 1733, polychroom en afgezet met een gouden bies en getaxeerd op € 2.000 - 3.000. Deze borden staan beschreven in Jörg’s Chine de Commande from the Royal Museums of art and history in Brussels, catalogus 98, pagina 248/249.
    Een Chine de Commande, Qianlong bord met een polychrome voorstelling van ‘Het Oordeel van Paris’ is getaxeerd op € 800 - 1.200.
    Een grote, Longquan celadon wierookbrander op houten voet, stamt uit de 15e eeuw, heeft een diameter van 34 cm, en is geschat op € 2.500 - 3.000.
    Een prachtige famille-verte, Kangxi schotel in topkwaliteit, met een hengselmand-decor en een diameter van 37,8 cm, heeft een taxatie van € 2.800 - 3.500.
    Een Chinees imari bord met een zgn. parasoldames-decor naar Cornelis Pronk is te dateren rond 1736 en getaxeerd op € 1.000 - 1.500.
    Overigens is een belangrijk deel van het Chinese (export)porselein dit keer afkomstig uit de collectie van de Amsterdamse verzamelaar A.A. van den Berg-Bakker.
    Onder het Yixing treft u twee prachtige theebussen met deksel, gedecoreerd met een draak omgeven door wolken op elke zijde, taxatie € 6.000 - 8.000.
    Een belangrijke gouden Cirebon kris, afkomstig uit West-Java, 19e eeuw, is getaxeerd op € 1.200 - 1.500. Dit fraaie bewerkte, inlandse wapen heeft een zgn. Solo-greep terwijl het gevest en de schede bekleed zijn met goud.
    Een groot formaat Russisch ‘feestdagen- icoon’ uit de vroeg 19e eeuw, toont ons dertien verschillende voorstellingen met betrekking tot de belangrijkste feestdagen binnen de Russisch-orthodoxe Kerk. Taxatie voor deze € 3.500 - 4.500.
    Een monumentale, dikwandige Leerdam groen en helder glazen kom is ontworpen door A.D. Copier en draagt behalve diens signatuur de jaarletter V voor 1943. Taxatie voor dit unicum met een diameter van 34 cm is € 2.500 - 3.500.
    Drie paarskleurige, charmante Gallé vaasje van omstreeks 1900, vervaardigd in Nancy, zijn getaxeerd op € 1.000 - 1.400.
    Een stel goede Franse, vuurvergulde kandelaars, empire, is getaxeerd op € 1.700 - 2.000.
    Een 18e eeuwse, Delfts aardewerk theebus van betrekkelijk groot formaat met een chinoiseriedecor is onder meer beschilderd met twee slecht gelijkende, naar beneden klauterende apen. Dat de Delftse schilder deze dieren zo naïef heeft afgebeeld maakt het alleen maar charmanter. Schatting: € 1.000 - 1.200 .
    Een belangrijke staande klok gesigneerd Lamy a Hoorn is te dateren rond 1705. Taxatie voor dit uurwerk met maandklok en datum aanwijzing, in noten gefineerde kast: € 6.000 - 7.000.
    Voor de horlogeliefhebbers is er een Cartier Pasha stalen chronogaaf herenhorloge met een taxatie van € 1.500 - 2.000.
    Een fraaie Zaanse stoelklok uit de vroege 18e eeuw heeft een beschilderde wijzerplaat met cherubijntjes, dubbel slagwerk, wekkerwerk en gaand werk. Schatting: € 4.000 - 5.000.
    Een 18 K gouden herenhorloge Cartier Panthère met briljant geslepen diamantjes en diamanten wijzerplaat is geschat op € 5.000 - 7.000.
    Een 18 K witgouden entouragering met saffier en briljant geslepen diamanten heeft een taxatie van € 1.500 - 2.000.
    Een eveneens witgouden ring, bolvormig en opengewerkt, met circa 92 achtkantig geslepen diamantjes en een grotere briljant geslepen diamant is getaxeerd op € 1.800 - 2.400.
    Temidden van het zilver treft u een zeer zeldzame serie van zes Louis XVI kandelaars van de hand van de Amsterdamse meester Frederik Manicus II. Het meesterteken van Manicus, een volle maansgezichtje, is goed zichtbaar op de kandelaars afgeslagen. Twee exemplaren dragen de jaarletter G voor 1791 de andere vier een H voor 1792. Allen dragen bovendien het Haagse herkeur/lossingsteken van 1795, een IJ. Taxatie voor deze prachtige set: € 15.000 - 18.000.
    Een paar monumentale ajour gezaagde zilveren kastanjevazen zijn vervaardigd door de Utrechtse meester T. C. Moot en dragen de jaarletter Z voor 1807. Taxatie voor beide eerste gehalte vazen: € 5.000 - 7.000.
    Een serie van acht (!) eerste gehalte zilveren kandelaars, ditmaal vervaardigd door de Amsterdamse meester J.P. Arnoldi in 1873 is geschat op € 3.500 - 4.500.
    Ook zal een compleet zilveren Art Deco koffieservies worden aangeboden. Het met coromandelhouten grepen en dekselknop gesierde servies is gemaakt door Van Kempen & Zonen in 1919 en heeft de bescheiden taxatie van € 1.500 - 2.500.
    Voor de verzamelaars van optisch antiek is er een kavel van vier diverse perspectiefkastjes of theatertjes. Deze zijn vervaardigd omstreeks 1770 uit drie, met landschappen beschilderde ruiten die achter elkaar in een eikenhouten frame zijn geplaatst. Dergelijke perspectiefjes werden in een kijkkast met een lens aan de voorzijde en kaarsen aan de achterzijde gezet en boden de toeschouwer aldus een betoverende aanblik met een zeer realistische dieptewerking.
    Taxatie voor deze 3D-schermen avant la lettre: € 1.500 - 2.000.
    Charmant is een paar ‘Weens bronzen’ dwergpapegaaitjes. Deze fijn gemodelleerde en vervolgens beschilderde vogelplastiekjes zijn van oudsher zeer geliefd bij verzamelaars. Dit paartje is omstreeks 1900 vervaardigd en nu getaxeerd op € 2.800 - 3.200.
    Diverse aantrekkelijke meubels tegen zeer schappelijke taxaties completeren deze veiling.