• 410 - Het Europese Interieur & een collectie Klokken en Horloges

    Veiling: Maandag 12 december 2011, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 9 t/m zondag 11 december, van 10 tot 17 uur

    Op maandag 12 december zal AAG het seizoen weer traditioneel afsluiten met een grote, kwalitatief hoogstaande kunst- en kunstnijverheidsveiling onder de noemer Het Europese Interieur. U treft in deze veiling niet alleen een grote collectie begerenswaardige voorwerpen, waaronder gegraveerde glazen en Delfts aardewerk uit de nalatenschap van de onlangs overleden Amsterdamse antiquair Henk van Vliet, ook de klokkenliefhebbers komen ruimschoots aan hun trekken. Mede onder auspiciën van de bekende expert Jaap Zeeman werd een belangrijke collectie staande klokken, pendules, horloges en wat dies meer zij samengesteld die wij u met gepaste trots presenteren.
    Hoogtepunt uit de collectie klokken is een rond 1685 te dateren staande klok, gesigneerd Willem Bramer te Zwolle. Taxatie voor dit uiterst belangrijke uurwerk in ebben gefineerde kast: € 25.000 - 30.000.
    De belangstelling voor Chinese terracotta theepotten is momenteel bijzonder groot en wij zijn dan ook verheugd u er een collectie van te kunnen aanbieden. Wij noemen er enkele:
    Een fraai Yixing theepotje, 9 cm hoog, gedecoreerd met opgaande lotusbloemen en Boeddhistische motieven is getaxeerd op € 2.000 - 3.000.
    Een schitterende, 16 cm hoge Yixing theepot, ditmaal met perziken, karakters en een gestileerde draak heeft een taxarie van € 8.000 - 10.000.
    Een Qianlong, Chine de Commande theeserviesdeel met de wapens van de families Swarth en van Tecklenburg is vervaardigd ter gelegenheid van het huwelijk van Jacobus Swart en Anna Maria van Tecklenburg in november 1754. Het servies wordt genoemd in Kroes’ standaardwerk ‘Chinese armorial porcelain for the Dutch market’, pagina 418 - 420 en is getaxeerd op € 1.500 - 2.000.
    Uiterst verfijnd is een in China in 1929 gemaakt album met verschillende insectenprenten. Het is van de hand van Qi Bai Shi, (1864 - 1957), draagt het zegelmerk Laobai en heeft een houten, met textiel bekleed omslag. Elke prent meet 15 x 20 cm. Schatting: € 800 - 1.000.
    Een album met tien landschapsprenten door de Chinese kunstenaar Fu Bao Shi, (1904 - 1965) is gedateerd 1945 en getaxeerd op € 3.000 - 4.000.
    Een imposante Lonquan Celadon yen yen vaas uit de Ming dynastie is 48 cm hoog en heeft een taxatie van € 2.500 - 3.500. Deze vaas is afkomstig uit de collectie van Mr W. Ariëns te Den Haag.
    Een bijzonder Chinees houten tafelscherm met een ovale jade plaquette is rond 1900 te dateren. De plaquette heeft een voorstelling van een lotusvijver met kraanvogels en figuren op een veranda. Schatting: € 3.000 - 4.000.
    Temidden van verschillende kavels Delfts aardewerk treft u o.a. een zeer decoratieve wandplaque met een ijsgezicht in 17e eeuwse trant. De plaque is gemerkt Pieter van Marksveld, eigenaar van plateelbakkerij De Griekse A van 1796 t/m 1811. Taxatie € 1.800 - 2.000.
    Eveneens afkomstig van de Griekse A, maar ditmaal gemerkt Pieter Kocx, (1686 - 1701) is een belangrijke faience kandelaar. Geheel naar Chinees, Kangxi voorbeeld, inclusief verticale reeksen pseudo Chinese karakters. Richtprijs € 1.200 - 1.500.
    Uitzonderlijk is een Delfts blauwe theepot van een zeldzaam plat model te dateren rond 1700. Taxatie € 1.800 - 2.000.
    Een 52 cm hoge Delftse knobbelvaas uit de vroege 18e eeuw draagt een doorlopend Chinoiseriedecor van figuren in een landschap. Schatting voor deze zowel achtkantige als bolvormige vaas: € 1.100 - 1.500.
    Op een prachtig Delfts wapenbord prijkt het familiewapen van Van Hoekke en bovendien het jaartal 1719. Rechts van het wapen een staande Mercurius met er onder een banderol met naamsvermelding en jaartal. Fraai beschilderd in goud, groen, rood en zwart, in ‘het kleine vuur’ gebakken, in deze veiling met een taxatie van € 1.800 - 2.200.
    Een minutieus geschilderde ‘verre eglomisé’ of achterglasschildering, gesigneerd en gedateerd K.J. Weygand, 1806, toont ons een uitgesproken Hollands tafereel met roeiers in een vaart achter een dijk met een molen en diverse andere gebouwen. Geschilderd in zilver en zwart met een in roze en blauw aangezette lucht, in originele lijst. Geveild bij Sotheby’s Amsterdam op 21 november, 1989, nu in deze veiling met een taxatie van € 1.800 - 2.200.
    Een van de meest curieuze lots in de veiling is een ovale portretminiatuur van de Zwolse hoogleraar en rector J.P. van Medenbach Wakker. We zien deze professor en face afgebeeld, gezeten voor zijn boekenkast terwijl zijn linkerhand rust om de voet van een tinnen rouw- urn waarop een S prijkt. Deze S heeft blijkens opschrift aan de achterzijde betrekking op de overleden vrouw van Wakker, een mevrouw Sarissen. In origineel latoenkoperen lijstje en gedateerd 1802. Taxatie € 800 - 1.200.
    Een andere portretminiatuur toont ons een met zijn rechterhand wijzende man, een tekening van een tuinontwerp in de rechterhand. Schatting voor dit curieuze portretje: € 1.000 - 1.500.
    Een indrukwekkend, vroeg 18e eeuws Aubusson wandtapijt met een voorstelling van verschillende figuren en vee bij een boom meet 285 bij 193 cm en heeft een taxatie van € 4.000 - 6.000.
    Een bijzonder gelegenheidsglas met op de kelk het gegraveerde wapen van Prins Willem IV, met aan de andere kant de Nederlandse maagd met staf en vrijheidshoed, omgeven door de wapens van de Zeven Provinciën, is geschat op € 1.200- 1.800.
    Een en ander is uiteraard slechts een bescheiden greep uit het aanbod van de ruim vierhonderd met zorg bijeengebrachte kavels; graag nodigen wij u daarom uit onze kijkdagen (en veiling) te bezoeken!