• 478 - 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

    Veiling: Maandag 13 juni 2016, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 10 t/m zondag 12 juni, van 10 tot 17 uur

    Op maandag 13 juni zullen wij het veilingseizoen vervolgen met deze exclusieve verkoop van 78 lots, variërend van 16e eeuwse meesters tot vroeg 20ste eeuwse grondleggers.

    Zo treft u in deze veiling onder meer een prachtige grisaille van de hand van Gerard Hoet I. Dit werk, voorstellende een Allegorie op de winter, maakt onderdeel uit van een schilderijenreeks welke Hoet vervaardigde van de vier seizoenen. Naar deze reeks van zijn hand, zijn vervolgens etsen gemaakt door vooraanstaand prentmaker Jan Broedelet, waarvan exemplaren zich onder meer bevinden in de collectie van het Rijksmuseum te Amsterdam. Dit lot 5 wordt u aangeboden met een taxatie van € 3.000 - 5.000.

    De cover wordt gesierd door het imposante werk van Hollands meester-schilder Jan Miense Molenaer. Lot 10, in grootformaat olieverf op doek, toont een Boerderij-interieur met boerenvermaak, dat geregistreerd staat bij het RKD te Den Haag en deel uitmaakt van zijn belangrijkste meesterwerken. Molenaer behoorde tot de hechte kunstenaarskring rond Van Ostade en stond daardoor in nauw verband met de Vlaamse schilders Adriaen Brouwer en David Teniers. Zijn werken tonen dezelfde diepe bruinen en ietwat groteske boerenfiguren in herbergachtige taferelen. Echter muntte hij uit in een onnavolgbaar precieze en vlotte manier van schilderen, met gebruik van het typisch Vlaamse coloriet. Werk van Molenaer bevindt zich in talrijke collecties in Europa, maar ook in de Verenigde Staten. Dit museale schilderij wordt u aangeboden met de aantrekkelijke taxatie van € 30.000 - 50.000.

    Onder de trouvailles vindt u lot 13, een Elegant gezelschap te paard met een ruïne op de achtergrond, door Gerrit Berckheyde. De hand van deze meester, opgeleid door Frans Hals, is onmiddellijk herkenbaar door de prominent afgebeelde Berckheyde-boom en de statige figuren met het architectonische bouwval op de achtergrond. Het schilderij op doek van deze voorname kunstenaar, welke niet alleen in binnen- maar ook buitenland bekendheid geniet, heeft een taxatie van € 6.000 - 8.000.

    Ook bevat deze veiling een groot aantal belangrijke landschapsschilders die de Romantiek vertegenwoordigen. Zo zijn lot 22 en 23 van de hand van Lodewijk Johannes Kleijn, een volgzaam leerling van zijn leermeester Andreas Schelfhout. Dat Kleijn een uitstekend gevoel voor compositie had en een natuurlijk vermogen om het landschap om te zetten in een artistieke prestatie, bewijst hij middels beide werken. Het grootformaat doek, van ca. 55 x 74 cm, behoort tot een van zijn meest voortreffelijke ijsgezichten, welke hij in en om zijn woonplaats Den Haag schilderde. Het verbeeldde IJsgezicht met koek-en-zopie-tent en de stad Dordrecht in het verschiet wordt dan ook specifiek genoemd in de literatuur door Pieter A. Scheen. Taxatie voor lot 23 is € 8.000 -12.000.
    Naast zijn tijdsgenoten Roosenboom, Spohler, Verveer, Nuijen en De Jongh besteedt deze catalogus ook aandacht aan grootmeester Andreas Schelfhout zelf. Zo bieden wij u maar liefst twee werken in deze veiling, waarvan lot 38, een vroeg en gezocht Maanverlicht landschap met indrukwekkende herkomst betreft. Het daaropvolgende lot, voorstellende Panoramisch landschap met figuren en vee bij Haarlem, behoort tot de top van het oeuvre van deze kunstenaar en heeft dan ook reeds veel internationale belangstelling in het verleden mogen genieten. Dit paneel, in 1962 tentoongesteld in Londen, verbeeldt de Ruïne van Brederode (nabij Santpoort-Zuid), waar eens het zo imposante kasteel Brederode de horizon sierde. Dit oer-Hollandse landschap toont Schelfhout’s voorliefde voor de omgeving van Haarlem, waarmee hij de vele andere schilders van de Hollandse Romantiek inspireerde. Taxatie € 12.000 - 15.000.

    Veel moderner zijn de werken van de hand van George Hendrik Breitner, die als een van eerste niet alleen eigen schetsen, maar ook fotografie als uitgangspunt gebruikte. Hij besloot als naturalist de werkelijkheid te verbeelden; zelfs het lijden mocht getoond worden. De lagere klasse en de bouwvallen of bouwterreinen behoorden tot zijn favorieten onderwerpen, waardoor Breitner het daadwerkelijke stadsleven rond de eeuwwisseling heeft weten vast te leggen.
    Lot 61 toont het voor hem zo karakteristieke Werkpaarden op het bouwterrein in ruste. De achterzijde van dit olieverf op paneel, gemaakt omstreeks 1896, verbeeldt niet alleen een van hem zo geroemde Waspit, maar diende ook als palet voor zijn creaties in vlotte penseelstreek met krachtige toets. Taxatie € 4.000 - 6.000.
    Het omvangrijke olieverfwerk op doek, lot 62, is getiteld Na den Regen en betreft een weliswaar impressionistische, maar zeer nauwkeurige weergave van het bouwterrein gezien vanaf de Jan Pieter Heijenstraat in 1899. De foto’s gemaakt door Breitner van deze locatie bevinden zich in nationaal archief en bevestigen de kunde van deze kunstenaar een realistische weergave van zijn tijd te weergeven. Dit schilderij, tentoongesteld in het Stedelijk Museum Amsterdam in 1947, heeft een taxatie van € 8.000 - 12.000.

    Een hele andere interpretatie van het stadsgezicht stamt van de hand van Willem Gerard Hofker. Ondanks zijn bekendheid als zeer gewaardeerd portrettist en Balinees kunstenaar, lag zijn grote passie in het vastleggen van monumentale grachtengezichten van Amsterdam. Zijn Amsterdam “Herengracht-500” is hier een prachtig voorbeeld van. Herengracht 500, gebouwd in 1667, werd niet alleen bewoond door burgemeesters, graven, baronnen, maarschalken en consul-generaals, maar vanaf de eerste helft van de 19e eeuw ook door bankiers en andere financiële instellingen. Zo ook door het huidig bekende ‘Zwitserleven’, die Hofker vroegen dit werk voor hun bedrijfscollectie te vervaardigen. Taxatie € 5.000 - 8.000.