• 467 - 19e Eeuwse Schilderijen & een collectie werken door Oude Meesters

    Veiling: Maandag 16 november 2015, 14 uur
    Kijkdagen: Vrijdag 13 t/m zondag 15 november, van 10 tot 17 uur

    Met trots presenteren wij u de catalogus van onze aankomende veiling inhoudende 111 lots, variërend van 17e eeuwse meesters tot vroeg 20ste eeuwse grondleggers.

    De veiling zal van start gaan met een prachtig werk in olieverf op paneel door de kleine, maar befaamde meester Jan van Leyden. Dit werk, voorstellende Hollandse schepen voor Dordrecht met rechts in de voorgrond vissers die een net binnentrekken, is sinds 1973 in familiebezit en voorzien van de originele aankoopnota van Kunsthandel A. van der Meer te Amsterdam. Dit bekende werk wordt u nu aangeboden met een taxatie van € 1.000 - 2.000.
    De verzamelaars van zeegezichten zullen ook enthousiast zijn over lot 3, van de hand van Nicolaas Baur. Deze Tweemaster op woeste zee, gedateerd 1805, bevestigt de kundigheid van deze geprezen kunstenaar. Taxatie € 4.000 - 6.000.
    Het laatste zeegezicht, lot 10, is het tweede opgenomen werk door George Willem Opdenhoff. Dit uiterst rustgevende schilderij in olieverf op paneel behoord tot zijn beste werken en heeft een taxatie van € 3.000 - 5.000.

    Onder de stadsgezichten vindt u maarliefst twee werken van de hand van Cornelis Springer. Lot 19 verbeeldt De Waag op de Brink te Deventer uit 1888. Deze zeer precieuze aquarel op papier heeft een herkomst welke terugleidt tot de veiling bij Frederik Muller te Amsterdam op 1 december 1891. Dit grootformaat werk, van 59.4 x 48.4 cm, staat dan ook herhaaldelijk vermeld in de literatuur en zal worden opgenomen in de oeuvrecatalogus. Taxatie € 20.000 - 30.000.
    Maar ook lot 21, Sneeuwballen gooien in de Korte Begijnestraat te Haarlem, behoort tot een van de trouvailles in deze veiling. Petrus Gerardus Vertin toont in deze niet alleen zijn kenmerkende toets van lichte en donkere schakeringen, maar heeft deze ook zeer aantrekkelijk uitgewerkt door de bedrijvigheid op straat met kwajongens op de voorgrond. Taxatie € 3.000 - 5.000.

    In deze veiling worden diverse landschappen aangeboden, waaronder Herders met rustend vee in rivierlandschap door Jacob van Strij. Dit lot 33 toont het kenmerkende warme kleurgebruik van deze schilder die reeds gedurende zijn leven bekend stond als de romantische realist. Taxatie voor dit olieverfwerk € 4.000 - 6.000.
    Van de hand van Albertus Verhoesen worden vijf werken aangeboden, bijeen verzameld door een Nederlandse collectioneur. Het laatste werk door Verhoesen in deze veiling betreft lot 38, voorstellende het Hoenderhof en stamt uit 1861. Ook deze toont u de passie van Verhoesen voor het pluimvee en de inspiratie die hij opdeed aan de hand van werken door Melchior d’Hondecoeter. Taxatie € 3.500 - 5.500.

    Henriette Ronner-Knip wordt middels vijf werken vertegenwoordigd, welke duidelijk de veelzijdigheid van deze kunstenares bevestigen. De meeste dieren in haar werken waren altijd fysiek aanwezig in haar atelier, veelal spelend in een glazen vitrinekast. Lot 45 daarentegen toont in aquarel twee poezen die Verstoppertje spelen in haar kamer, welke ondanks hun vrijheid toch zo treffend zijn vastgelegd, dat deze poezen haast lijken te poseren. Taxatie € 10.000 - 15.000.

    Voor de liefhebbers van stillevens bieden wij twee imposante werken. De eerste, Vruchtenstilleven met druiven, perziken en rode bessen is vervaardigd door de vooraanstaande meesterschilder Adriana Haanen. Al tijdens haar leven werd haar werk opgenomen in grote verzamelingen, zoals die van Koning Willem II en de collectie van het Rijk. Vandaag de dag bevinden de schilderijen door Haanen zich ondermeer in het Amsterdams Historisch Museum, Museum Willet-Holthuysen, Rijksmuseum en Instituut Collectie Nederland. Dit lot 48 behoort tot haar museale werken en wordt u aangeboden met een taxatie van € 12.000 - 15.000.
    Het andere werk dat wij graag benadrukken betreft lot 49 door Gerardina Jacoba van de Sande Bakhuyzen, voorstellende Bloemstilleven met rozen. Deze levensechte aquarel, gedateerd 1879, behoort tot de mooiste werken van deze vooruitstrevende vrouwelijke kunstenaar. Taxatie € 15.000 - 18.000.

    Het Hollandse licht, de spectaculaire kustlijn, het grillige strand en de mensen die zich er vermaken vormden een niet geringe aantrekkingskracht voor de schilders uit de 19e eeuw. Het strandleven is gedurende deze periode dan ook een geliefd thema in de schilderkunst. Zo was het strand gelegen achter het Badhotel te Domburg de locatie waar Willem Vaarzon Morel vertoefde om de badgasten vast te leggen. Lot 70, Elegante dame op het strand van Domburg, heeft de aantrekkelijke taxatie van € 5.000 - 7.000.
    Behorende tot de jongere generatie strandschilders is Louis Soonius, zeer geliefd voor zijn zonnige, kleurige strandgezichten in Den Haag en Scheveningen. Lot 71 toont het Kurhaus op de achtergrond en het zomerse strandvermaak aldaar. Taxatie € 12.000 - 15.000.
    Een populaire vorm van vermaak was het ‘ezeltje rijden’ voor de kinderen, dat werd vastgelegd door Willem Maris in lot 72. Voor een paar cent konden kinderen een ezeltje huren om een rondje te rijden over het strand, zoals dit coverlot uit 1867 weergeeft. Afkomstig uit een particuliere collectie in Canada wordt dit schilderij geveild met een taxatie van € 20.000 - 30.000.

    Lot 73, de uiterst kleurrijke aquarel van de hand van Isaac Iraels, herkent u wellicht van de eerdere succesvolle verkoop in 2012. De goed verbeeldde bedrijvigheid op De groentenmarkt, maakt deze tot een zeer aantrekkelijk geprijsd lot met een taxatie van € 10.000 - 15.000.
    Het daaropvolgende lot werd vermoedelijk door Israels geschilderd tijdens zijn verblijf in het Haagse Zuidwalziekenhuis in 1919. De hier afgebeelde Verpleegster zou mogelijk de charmante Letty Gestman betreffen, voor wie de kunstenaar een zekere passie ontwikkelde. Taxatie € 10.000 - 15.000.

    Deze veiling zal worden afgesloten met het imposante schilderij door Johan Hendrik van Mastenbroek, getiteld Broek in Waterland tijdens de overstrooming in 1916. Na deze overstroming zette Van Mastenbroek zich in voor de gedupeerden, middels het uitgeven en verkopen van prentbriefkaarten. Maar ook het hier aangeboden werk verkocht hij in 1918 voor fl. 20.000 ten bate van de getroffenen van de overstroming. Dit grootformaat schilderij, van ruim 70 x 130 cm, was dan ook de eyecatcher van de overzichtstentoonstelling in de Kunsthal te Rotterdam in 2005. Taxatie voor lot 111 € 15.000 - 25.000.